V minulých dnech se v médiích opět otevřelo téma budoucnosti ještědského vysílače. Vedení Libereckého kraje si nechalo vypracovat novou koncepci na záchranu této unikátní stavby. Bohužel, kraj má sice vypracované zásady oprav vysílače, ale tuto památku, která byla vyhlášena stavbou století České republiky, nestihl koupit a peníze na to ve svém rozpočtu také nemá.
Podle náměstkyně Lidie Vajnerové nemá cenu Ještěd kupovat, pokud kraj nebude mít na jeho opravu. Kraj ale peníze na odkoupení i opravu této stavby ve svém rozpočtu měl – bylo to ovšem v minulém volebním období.
Tehdejší vedení kraje, ve kterém byla ODS většinovou stranou, věnovalo situaci kolem hotelu a vysílače na Ještědu zvláštní pozornost. V roce 2006 tak bylo výsledkem prohlášení tohoto 94 metrů vysokého hyperboloidu národní kulturní památkou. Souběžně jsme prosazovali i nastartování procesu zápisu této unikátní stavby na seznam památek UNESCO. Zařazení mezi české stavby století bylo jen logickým potvrzením mimořádné ceny objektu a potvrzení velké invence autorů.
Celou dobu jsme si byli vědomi skutečnosti, že komplexní rekonstrukce ještědské věže si vyžádá nemalé finanční prostředky. Aby bylo možné zapojit co nejširší spektrum finančních zdrojů, začala před téměř třemi lety jednat předchozí krajská reprezentace s vlastníkem, Českými radiokomunikacemi, o odkoupení Ještědu. Dosáhli jsme dohody o ceně přibližně 80 milionů korun, což odpovídalo zůstatkové hodnotě objektu. V rozpočtu kraje jsme vyčlenili 100 milionů na koupi objektu a prvotní nezbytné opravy. A v neposlední řadě jsme začali jednat o získání dotačních prostředků z fondů Evropské unie.
Sociálně demokratické vedení kraje však ihned po svém nástupu zcela jasně ukázalo, že otázku hotelu a vysílače na Ještědu řešit nehodlá. Noví radní dohodnutou cenu prohlásili za příliš vysokou a zaklínali se, že určitě vyjednají výhodnější podmínky. Přitom současně připravených 100 milionů přesunuli na předfinancování běžících silničních projektů se slibem, že je vrátí hned, jak obdrží příslušnou dotaci. Dotace přišla, peníze na Ještěd se však z dopravy nevrátily. Potkal je stejný osud jako dalších 448 milionů rozpočtového přebytku za rok 2008 – levicová koalice sociálních demokratů a komunistů je utratila, aniž by přinesly nějaký hmatatelný výsledek. Jak snadno by se přitom tyto prostředky daly použít na rekonstrukci Ještědu, což bylo právě záměrem předchozího vedení kraje.
Prioritou Českých radiokomunikací jakožto vlastníka je vysílací část objektu. Případná možnost pro provozovatele restaurace a hotelu kompenzovat nájemné investicemi do oprav objektu je jen dílčím řešením. Potřebná celková rekonstrukce se touto cestou uskutečnit nedá.
Nesmyslné rozpočtové hospodaření současné krajské reprezentace tak vlastně pro Ještěd vytváří hodně chmurnou budoucnost. Ke koupi nedošlo, hledání zdrojů na obnovu hotelu a vysílače se nikdo nevěnuje, zápis do seznamu UNESCO je v nedohlednu. A přitom se jedná jednoznačně o největší a nejslavnější dominantu a zároveň symbol celého kraje. Postup ČSSD nám zajistí jedinou věc – uzavření hotelu a restaurace a plot kolem celého vrcholu. Pro nás občanské demokraty existuje jediná možnost. Vrátit se zpět k jednacímu stolu s vlastníkem objektu a dohodnout takový postup, který umožní zachovat hotel a vysílač na Ještědu původnímu účelu v plném rozsahu. K tomu však bude nutné lépe hospodařit s krajským rozpočtem. Zkušenosti uplynulých dvou let nám ukazují, že současná koalice vedená ČSSD toho schopná není. Ještěd tak po ní zjevně zůstane velkým, oranžovo-rudým vykřičníkem.
V Liberci, dne 7. 2. 2011, Mgr. Radim Zika – předseda Zastupitelského klubu ODS