Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Návštěvníky dnes na Lemberku vítali jarmareční zpěváci

Archiv

Jarmarky v podobných prostorách se většinou stylizují do období renesance či baroka, ten na Lemberku se ale vrátil do 19. století. Vtipné lidové popěvky v podání liberecké hudební skupiny "Katastrofální předpověď počasí" byly pro návštěvníky, které ČTK oslovila, příjemným zpestřením nedělního výletu.


"Jsem ráda, že i přes zvláštní název hudební skupiny nám dnes počasí na výletě přeje, ta hudba je příjemným oživením," řekla například návštěvnice, která na zámek vyrazila s vnoučaty.


Podle zástupkyně kastelánky Šárky Procházkové je jarmark jednou z akcí, které Lemberk připravuje pro návštěvníky nad rámec běžných prohlídek. Raně barokní Lemberk stojí na místě původně gotického hradu, který v první polovině 13. století založil Havel z rodu Markvarticů. Lemberk proslavila především jeho žena Zdislava, prohlášená před 12 lety za svatou. K největším zajímavostem patří takzvaný Bajkový sál z počátku 17. století se stropem se 77 malovanými dřevěnými kazetami s výjevy z Ezopových bajek.


Návštěvníci si oblíbili také černou kuchyni a Zdislavinu světničku, připomínající život světice. Zhruba třikrát ročně zámek, který za rok navštíví kolem 30.000 lidí, otvírá turistům i místa běžně nepřístupná. O Velikonocích si tak zájemci mohli podívat do nedalekého Bredovského letohrádku a prohlédnout si jeho zahrady i vodárenskou věž.


Další neobvyklá prohlídková trasa je připravena na přelom července a srpna, kdy zámek na týden zpřístupní svou velkou věž. Prohlídka s průvodcem bude věnovaná stavební historii a geologickému vývoji Lužických hor. Gotická věž Lemberka pochází ze 13. století a patří k nestarším částem zámku. Není součástí klasické prohlídkové trasy, protože leží stranou.


"Poprvé jsme ji na týden zpřístupnili loni v létě a zájem předčil naše očekávání. Prohlídky jsme museli namísto původně plánovaných hodinových intervalů organizovat po půlhodině," řekla Procházková.


Věž s hladomornou nabízí vyhlídku na bezprostřední okolí zámku, ale také na Jablonné, na německé pohraničí, na Lužické a Žitavské hory i na Ještěd.