Dnes je 04. 04. 2025
svátek má Ivana

Na vodním hradě v České Lípě vznikne s pomocí EU nová expozice

Archiv

Na projekt za 16 milionu korun přispěje Evropská unie zhruba 12,5 milionu Kč. Díky tomu se v příštích měsících dočká rekonstrukce další část vodního hradu a také sousední stodola. Stavební práce přijdou na 8,5 milionu korun a skončit by měly v polovině příštího roku, řekla dnes mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.


Vodní hrad Lipý je jednou z nejcennějších památek České Lípy. Postavil ho rod Ronovců někdy před rokem 1277. Původně dřevěná stavba byla zřejmě ve 14. století doplněna o kamennou obrannou věž. Hrad dobyli husité a později i Švédové, v 19. a 20. století v něm bývala rafinerie cukru, a nakonec ho dokonce nechali odstřelit.


Veřejnosti je vodní hrad přístupný teprve posledních sedm let. Ještě na konci 80. let 20. století byla na místě dnešního hradu jen nesourodá směsice přístřešků a budov, pod níž by původní gotickou stavbu nikdo nehledal. Obnova hradu začala v roce 1992 a přišla na více než 35 milionů korun. Z historického hlediska je nejcennější částí areálu gotický most, který byl původně přístupovou cestou do hradu. Patří k nejstarším památkám svého druhu v celém Libereckém kraji.


Nyní slouží prostory ke kulturním a společenským akcím a také svatbám. První expozici tam město otevřelo před dvěma lety. V opravených prostorách východní brány tak může návštěvník získat představu, jak vypadaly místnosti v 19. století, kdy je využíval ředitel cukrovaru, který v té době v areálu byl. Mobiliář do nich zapůjčil Národní památkový ústav. Další stálou expozicí bude právě historie textilního průmyslu. "Rádi bychom, aby si tam mohli návštěvníci některé činnosti zkusit, třeba tisk na textil," řekla českolipská starostka Hana Moudrá. Do budoucna chce město vybudovat na hradě ještě expozici věnovanou hrnčířství.