Poté, co Crystalex ohlásil hromadné propouštění, nechtějí lidé na nic čekat a většina chce co nejdříve ukončit pracovní poměr dohodou. Dnes se zaevidovalo 87 sklářů, řekla ředitelka Úřadu práce v České Lípě Zdeňka Cibulková.
Crystalex je od 22. září v insolvenčním řízení, stejně jako celá skupina Bohemia Crystalex Trading (BCT). Až do konce loňského roku firma vyráběla, protože ji před věřiteli chránilo moratorium. Minulý týden ale musel podnik zastavit výrobu a ve čtvrtek dokončil vypouštění sklářských pecí. Věřitelské banky totiž v závěru roku odčerpaly veškerou hotovost z účtů podniku a Crystalex nemá z čeho financovat výrobu ani vyplácet mzdy. Úřadům práce oznámil hromadné propuštění 1631 pracovníků v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku, Vrbnu pod Pradědem a Karolince na Vsetínsku.
Úřad práce chtěl pracovníkům zjednodušit život, proto v přízemí Crystalexu otevřel detašované pracoviště, kde byli tři pracovníci evidence a jeden na poradenství. Největší nápor zažili podle Cibulkové úředníci těsně po poledni. Po 16:00 už zájem opadl, na místě proto zůstala jediná pracovnice. V úterý budou úředníci v Crystalexu znova a pak denně až do pátku. "Další nápor zájemců očekáváme po 27. lednu, kdy budou dávat výpověď ti, kdo čekali, zda přeci jen nedostanou své mzdy," poznamenala Cibulková. Výpověď podle ní zatím podalo 318 lidí, což je 28 procent zaměstnanců v Novém Boru. "Jen dnes jich dalo výpověď 76," dodala.
Novoborský Crystalex by měl propustit až 1121 lidí. Část pracovníků ale bude muset v závodě zůstat, i když už dnes vědí, že nedostanou zaplaceno. Podle předsedy místní odborové organizace Františka Kurice je ve firmě řada činností, které je nutné zajistit. Mimo jiné je třeba zabezpečit provoz, aby zastavení výroby způsobilo co nejmenší škody. "Pokud by to ti lidé neudělali, mohli by skončit před soudem kvůli neplnění pracovních povinností, že za to nedostanou ani korunu, nikoho nezajímá," poznamenal odborář. Řada lidí tak podle něho v podniku zůstane až do dubna.
Kuric i někteří pracovníci doufají v to, že se sklárnu podaří co nejdříve prodat. O podnik se už v průběhu moratoria zajímalo 15 investorů a další dva kontaktovali v minulých dnech novoborského starostu Jindřicha Mareše a žádali ho o pomoc při získávání informací. "Zatím s nimi ale nikdo nejedná," řekl Kuric. Doufá, že změnu přinese prohlášení úpadku a později konkurzu. O tom ale zatím soud nerozhodl. Na rozdíl od Skláren Kavalier, které byly v moratoriu do 2. ledna a v úpadku jsou z rozhodnutí soudu od čtvrtka 8. ledna.