Podle něj se projevila ozdravná opatření, která v jezeře provedli od loňského léta.
"Jestli se podaří výskyt sinic potlačit úplně, nebo ve velké míře, se ukáže až při podrobné analýze zhruba za čtrnáct dní," dodal.
V pátek na jezeře skončili s rozstřikováním látky na hubení sinic. Z motorové lodi a malého člunu odborníci vypustili do jezera 250 tun roztoku se solemi hliníku. Akce si vyžádala zhruba tři miliony korun - dva zaplatila agentura, jeden Liberecký kraj. Soli hliníku na sebe vážou fosfor, díky němuž se sinicím daří. Zlikvidované sinice se zabalí do jakýchsi vloček a klesnou ke dnu.
"Působení roztoku se již nyní projevilo na průhlednosti vody, je skrz ni vidět na zhruba dvakrát větší vzdálenost. Vstřikování solí hliníku do jezera začalo v druhé polovině minulého týdne právě v období, kdy sinice začaly přibývat," uvedl Vladimír Hart, ředitel společnosti Regio, jež spravuje na Máchově jezeře dvě největší pláže.
Věří, že se nezopakuje kritická situace z loňska, kdy kvůli přemnoženým sinicím platil po celé léto zákaz koupání v jezeře. Rekreační sezona dopadla nejhůře v historii. Vodě s toxickými sinicemi se musejí vyhýbat především jedinci s oslabenou obranyschopností organismu, těhotné ženy a malé děti. Hrozí jim například žaludeční potíže a kožní vyrážky nebo alergie.
"Zákaz koupání vyhlašujeme kvůli sinicím při koncentraci 100.000 buněk na jeden mililitr. Ve vzorcích odebraných v pondělí na pláži Klůček a na hlavní pláži rozbory prokázaly 43.000 a 33.000 buněk na jeden mililitr. Na mělké Máchovo jezero s hloubkou mezi dvěma až třemi metry jsou to neobvykle příznivé hodnoty," uvedla Pavla Procházková z českolipského pracoviště krajské hygienické stanice.
Soli hliníku zbavují vodu i škodlivého chlorofylu A, kvůli němuž se jezero zabarvuje dozelena. Jeho množství se nyní pohybuje mezi 15 až 20 mikrogramy gramy na jeden litr, povolená hranice je 50 mikrogramů. Kromě vstřikování roztoku se solemi hliníku do vody uskutečnila AOPK ještě další zásahy proti sinicím. Vybudovaná hrázka nedovolí, aby se z Dokeské zátoky rozšiřovaly usazeniny s příměsí fosforu, kvůli nimž se sinice rychle rozmnožují. Hrázka pomáhá rovněž ke vzniku biologického filtru z vodních a mokřadních rostlin. Rybáři vylovili z jezera kaprovité ryby. Rozrývají totiž bahno a uvolňují živiny pro sinice. Dlouhodobě jezeru prospěje odstranění usazenin ze dna. Právě škodlivinami zamořené nánosy bahna podporují v Máchově jezeře bujení sinic ze všeho nejvíce. Likvidace usazenin si podle odhadů vyžádá až 300 milionů korun.