Zaparkoval jsem na náměstí, kde nejsou žádné parkovací automaty, žádní výběrčí. Ale také žádní turisté, přestože město má rozhodně co nabídnout.
Prvním záporným vjemem bylo zavřené informační centrum, přestože na webu je výslovně zdůrazněno, že otevřeno je jak v sobotu, tak v neděli. Nebylo to však zklamání jediné.
Prohlídku můžeme začít u nejznámější a zdaleka viditelné jablonské památky - baziliky minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy. Píše se, že jde o vrcholnou stavbu baroka ve střední Evropě. Byla neděle, právě probíhala mše, takže jsem nechtěl rušit, ale v sezoně je určitě zajímavé navštívit například katakomby v podzemí chrámu, do nichž se pohřbívali zdejší dominikánští mniši. Svatou Zdislavu pro změnu připomínají na mědi malované obrazy v hlavní části chrámu.
Na další fotografii vidíte špitální kapli svatého Wolfganga postavenou v šestnáctém století. Stavbu pro změnu renesanční. Dnes je v ní smuteční síň.
Asi nejvíce na mě svou historií zapůsobila bývalá pošta, tzv. zámeček Pachtů z Rájova. 19. srpna 1813 zde pobýval Napoleon. Jablonné je údajně jediným městem v Česku, v němž se francouzský císař prokazatelně zastavil. Dnes je v domě spořitelna a za oknem inzerát nabízející brambory k uskladnění. K objektu je ocelovým poutem připojen sloup Nejsvětější Trojice z roku 1682.
Sloup - morový - je i na náměstí. Připomíná morovou epidemii z roku 1680. Postaven byl v roce 1686 a dominuje mu svatý Salvátor.
Snad největším zklamáním byla vyhlídková věž na farním kostele svatého Kříže. Co je mi platné, že se město na letácích vychloubá, jak byl opraven za téměř deset a půl milionu korun, když nelze zjistit, kdy je možné na vyhlídkovou věž vylézt. Trochu mi to připomnělo Potěmkinovu vesnici. Nechápu, že ve městě s desetiprocentní nezaměstnaností (odhad) se nenajde nikdo, kdo by pracoval o víkendu v informačním centru a případně třeba půjčoval klíče od věže. Fakt se někdy ptám: chceme vůbec v Čechách turisty? Možná je opravdu jednodušší vyplácet sociální dávky. Paradoxní je, že Jablonné je plné krámků a barů vietnamských podnikatelů - a ti měli otevřeno už od nedělního rána.
Přes tu malou kritiku je fajn, že všechny památky jsou zrekonstruované, a skutečně stojí za to vymezit si ve svém programu hodinku či dvě času a Jablonné si nezávazně projít.