Dnes je 12. 04. 2025
svátek má Julius

Na Českolipsku přežilo šest lidí otravu muchomůrkou tygrovanou

Archiv

Toxikologické rozbory prokázaly, že dvě rodiny z Ústeckého kraje si udělaly jídlo z muchomůrky tygrované. ČTK to dnes řekl mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.


"Rodičům bylo mezi 31 a 37 lety a dětem odhadem ani ne pět let. Pacienty k nám přivezla záchranná služba v pátek po 22:00 z rekreační oblasti u Zahrádek a Holan," uvedl Pokorný.


Otrávení lidé hodně zvraceli, lékaři jim vypláchli žaludky a dali infúze. Dva muže a dvě ženy umístili na interním oddělení, děti však hospitalizovali na jednotce intenzivní péče. Otravy houbami nejvíce ohrožují oslabené lidi a malé děti.


"Pacienti nebyli v bezvědomí, ale pečlivě jsme je sledovali. Kromě jiného je jedovaté houby omámily, obsahují totiž halucinogenní látky," dodal Pokorný.


Muži a děti opustili nemocnici dnes, ženy již během víkendu. Muchomůrku tygrovanou zaměňují nezkušení houbaři za jedlé masáky a šedivky, kterým se jedovatá houba nejvíce podobá. Otrava muchomůrkami tygrovanými však není tak zákeřná jako například otrava muchomůrkami zelenými.


"Bolesti břicha se po pozřeních muchomůrek tygrovaných objeví velmi brzy, donutí k okamžité návštěvě lékaře a včas zahájená léčba drtivou většinu lidí zachrání," prohlásil přední liberecký mykolog Zdeněk Pelda.


Na muchomůrky tygrované narazil v minulých letech dokonce pod lipami na Masarykově třídě v Liberci. Muchomůrka tygrovaná se od masáka liší jedním výrazným znakem. Masák má růžovou barvu klobouku, muchomůrka tygrovaná šedivou nebo hnědou. Masák navíc na řezu zrůžoví, zatímco muchomůrka tygrovaná zůstane bílá. Šedivku však leckdy od muchomůrky tygrované nerozeznají ani zkušení mykologové. Podle Peldy stačí ovšem na ochranu před otravami z takzvaných "jedulí" jednoduché pravidlo - člověk musí nechat v lese každou houbu, o níž jen trochu zapochybuje, jestli je jedlá, nebo není.


Pacienta s otravou po požití muchomůrky tygrované přijali v českolipské nemocnici i loni v září. Rovněž on se uzdravil. K jídlu mu žena usmažila čtyři smažené hlavy z muchomůrky tygrované. Jedovatou houbu si spletli s jedlou růžovkou.


Muchomůrka tygrovaná dostala loni houbaře také do liberecké krajské nemocnice, kde používají na léčbu otrav nejmodernější přístroje. Na speciální metabolické jednotce tam loni zachránili životy dvěma lidem otráveným smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou. Letos liberecká nemocnice žádnou otravu houbami nezaznamenala. Muchomůrku zelenou si houbaři pletou například se žampiony - zvláště pak tehdy, vyskytne-li se ve své bílé formě. U muchomůrek zelených se břicho rozbolí nejdříve po osmi hodinách a dostaví se i průjmy, pak se ale otráveným houbařům uleví. Bolesti se sice znovu vrátí, ale někdy jdou lidé do nemocnice až po dvou dnech a navzdory moderní léčbě ne pokaždé přežijí.