V prosinci loňského roku přišel českolipský spolek Progres s originálním výstavním nápadem. Vycházel z myšlenky, že plakátovací plochy ve městě v době protiepidemických opatření zejí prázdnotou, protože se nic neděje a dít nemůže.
Proto Progres oslovil 40 umělců s vazbami na region a každému nabídl umístění jeho díla na jednu z výlepových ploch ve městě. Obyvatelům města se tak ve veřejném prostoru připomnělo, že kultura nadále žije a nakrátko procitá z podivné hybernace. Nyní se v rámci projektu virtuální muzeum Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě celá výstava dostává k lidem i v on-line verzi.
Výstava 40× výlep na veřejných plakátovacích plochách ve městě Česká Lípa skutečně rozhýbala momentálně stojaté vody místní kultury a byla by škoda, kdyby nevznikla také její virtuální podoba. Je proto několik dobrých důvodů. Ten nejzásadnější je ten, že plakátovací plochy s výstavou jsou umístěné po celém městě a není docela jednoduché všechny obejít. Prohlídka takové galerie by skutečně zabrala celý den.
Nyní je možné si všechna díla prohlédnout i z tepla domova pod odkazem virtuální muzeum (https://muzeumcl.cz/virtualni-muzeum).
Na výstavě se podílí pestrá paleta výtvarných umělců, fotografů či místních literátů. Jsou zde zastoupeny známé tváře místní výtvarné komunity jako Atila Vörös, Pavel Kraus, Lukáš Karbus, Marek Douša nebo Michal Janovský.
Taktéž se prezentují na výstavě výborní místní fotografové, mezi kterými nechybí Hana Knížová, Ladislav Renner, Vít Černý, Štěpán Kňákal nebo zástupkyně nastupující generace Jasmína Živcová. Netřeba zapomenout, že součástí výstavy jsou také drobné literární prózy nebo básně.
Virtuální podoba výstavy 40× výlep umožňuje kromě jiného užít také hudebního doprovodu, pro který byly užity písně skupiny Vyjakomy a Jakuba Horáka, jejichž texty jsou součástí výstavy.