Ve Velké klubovně Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě bude ve středu 18. ledna od 16:00 hodin zahájen Historicko-antropologický seminář 2012, který tak navazuje svou činnost z let minulých. V rámci letošního ročníku vzdělávacího programu muzea proběhne od ledna do konce května na pětadvacet přednášek z archeologie, speleoantropologie, historie a literární historie.
V kurzu jsou vítáni všichni zájemci o humanitní obory z řad studentů středních a vyšších škol, pedagogů, ale také široké veřejnosti bez věkového omezení. Tento bezplatný jednosemestrální přednáškový program budou navíc doplňovat terénní exkurze. Na konci května dostanou pravidelní účastníci semináře doklad o jeho absolvování.
Historicko-antropologický seminář pořádá muzeum již poněkolikáté. Letos jeho přednášky povedou odborní pracovníci VMG v České Lípě, které posílí lektoři z dalších vědeckých institucí regionu. Mezi nimi budou zastoupeni Jan Prostředník z Muzea Českého ráje v Turnově, Renata Tišerová z Národního památkového ústavu v Liberci nebo Petr Brestovanský ze Severočeského muzea v Liberci. Osobou archeologa Martina Nechvíle potom bude zastoupen i Krajský úřad Libereckého kraje. „Seminář se snaží vystupovat jako mezičlánek mezi střední školou a univerzitou, nabízí též pomoc při přípravě na přijímací zkoušky a uvedení do vědecké práce,“ vysvětluje jeho hlavní organizátor Petr Jenč.
I v letošním roce tvoří výraznou část programu semináře archeologie a speleoantropologie. V této části programu semináře zazní přednášky na témata Archeologie časné doby dějinné, Člověk a jeskyně a Archeologie středověku a novověku se zaměřením na region severních Čech a Pojizeří. Na svůj předcházející kurz z let minulých naváže i historik Ladislav Smejkal se svým přednáškovým programem s názvem Československo v rozdělené Evropě 1960-1970. Literární historie bude v druhé části semináře zastoupena kurzem Výběr z literární produkce německých autorů českého pohraničí.
Závazné přihlášení před úvodní lekcí není nutné. Během první lekce budou podrobněji představeny jednotlivé kurzy, proběhne zápis všech zájemců a ve druhé části první přednáška. Výukovými dny budou pondělí a středa. S tématy a termíny jednotlivých přednášek je možno se seznámit na muzejním webu.
Exkurze po archeologických a přírodních památkách Příhrazské vrchoviny v Českém ráji. Foto E. Bažantová