S velkým ohlasem se setkalo v lednu promítání fotografií České Lípy z let 1893-1899, které se pod hlavičkou Klubu přátel muzea uskutečnilo v klubovně Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Na úspěšný program bylo navázáno i o minulém víkendu, kdy zde byly promítány snímky z Mimoně po roce 1945.
Soubor sedmatřiceti snímků z mimoňských ulic pochází z depozitářů Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Součástí jejich promítání byla i přednáška, ve které s dějinami města i s pozadím samotných snímků posluchače seznámil historik Ladislav Smejkal. Ten připomenul a zdůraznil celou řadu dějinných faktorů, které vývoj města poznamenaly. Krom jiného uvedl i zajímavou skutečnost, kterou byla předválečná snaha mimoňských občanů o zkrášlení vzhledu města. Záměrem Mimoně v té době bylo vytvořit z městečka prázdninové letovisko. Město tak již ve dvacátých letech dvacátého století investovalo nemálo prostředků do svého zvelebení a zkvalitnění služeb. S tím souvisí i založení městského koupaliště v roce 1923.
Vzpomenuta byla též zašlá sláva mimoňských manufaktur. V Mimoni se vyrábělo prádlo a košile, papírové cívky na nitě a rozvinutý zde byl rovněž průmysl textilní, který byl již od samotného počátku devatenáctého století zastoupen hlavně Leitenbergerovou kartounkou, kam se svou výrobou dřevěného nábytku ve dvacátém století přesídlila nábytkářská firma Lazar. Ještě větší věhlas potom městu přinesla továrna Fischelova, která se specializovala na nábytek z ohýbaného dřeva.
Stejně jako u souboru fotografií České Lípy, jejichž promítání hostilo muzeum na začátku roku, se jedná o snímky, jejichž autorství se nedá s přesvědčivou jistotou nikomu přisoudit. Většina snímků, kterým byla věnována sobotní přednáška, byla pořízena krátce pro roce 1945. Na městských ulicích tak jsou jasně patrné stopy sovětského bombardování, které Mimoň postihlo na samém konci druhé světové války sedmého května 1945.
Zde je několik snímků z unikátního souboru. Zajímavá přednáška, která doprovázela jejich promítání by měla být v měsíci dubu reprizována v budově mimoňského muzea.
Celkový pohled na město, snímek ještě předválečný.
Jedna z prvních fází výroby plsti v továrně Mitop.
Továrna na prádlo a košile.
Městské koupaliště, založeno 1923.
Následky bombardování na konci druhé světové války.
Znovuzahájení školní výuky 12. června 1945.