Ilustrátorka, spisovatelka a absolventka AVU Andrea Popprová zavítá na celé prázdniny do ambitu českolipského muzea a představí zde ve své interaktivní výstavě vlastní ilustrace z dětských knih a časopisů. Nalaďte se na výstavu určenou pro celou rodinu krátkým rozhovorem s touto kreativní výtvarnící, která se po ukončení studia nejprve intenzivně zabývala restaurováním a tvorbou faximilií středověkých rukopisů.
Jak se stane, že výtvarnice přejde z tvorby faximilií středověkých rukopisů na tvorbu pro děti?
K tvorbě faximilií středověkých rukopisů jsem se dostala při studiu na Akademii výtvarných umění. Pamatuji si, jak jsem byla okouzlena jejich krásou a dokonalostí provedení, na kterou jsem si doslova sáhla právě při tvorbě jejich faximilií. Byla to pro mne fascinující výzva, přiblížit se té dokonalosti. A také mne vždy lákala knižní ilustrace. Když se mi pak narodily vlastní děti, obě tyto lásky se propojily a já se začala věnovat dětské ilustraci.
Na jakou svou práci jste doposud nejvíce hrdá?
Myslím, že ke každému obrázku přistupuji tak, že se jej snažím udělat co nejlépe. A tak, když jej pak vidím v časopise či v knížce, mám velikou radost. Ale hrdá přímo na některou konkrétní práci? Myslím, že směs hrdosti a radosti jsem cítila vždycky, když jsem se setkala s tím, že mé obrázky a knížky mají děti rády. Že s nimi žijí, provázejí je dětstvím. A když vidím svou knížku ošoupanou častým čtením. To je ta největší radost pro autora.
Co vás na práci pro děti nejvíce baví?
Právě ta možnost popustit fantazii. Vymýšlet si své světy a ty pak díky psaní a malování nechat ožít.
Co z vaší tvorby mají nejvíce rády vaše děti?
Moji synové dnes už poněkud odrostli dětskému světu. Ale myslím, že v čase jejich dětství právě to naše společné vyrábění, vaření, malování a jiné kutění, měli kluci moc rádi. A to vše mne i pak zpětně inspirovalo při tvorbě knížek. Takže mohu říci, že jsou kluci vlastně u knížek takoví moji spoluautoři.
V čem bude vaše výstava v ambitu muzea interaktivní?
Ráda bych, aby se děti mohly do výstavy i přímo zapojit. Dovedu si představit, že chození od obrázku k obrázku by děti asi moc nezaujalo. A přitom výstava má být hlavně pro ně. A tak bych je chtěla zapojit do dění. Budou se moci vyfotit s lesním skřítkem, jinde si budou moci zahrát pexeso, na dalším stanovišti prosvítit obrázky a zjistit, co se v nich skrývá za tajemství. Jinde zahrát stínové divadlo. Aktivit by zde měla být celá řada. A tímto bych ráda všechny zvídavé děti a samozřejmě i jejich rodiče, babičky, dědečky, strýčky, tetičky a kamarády na výstavu pozvala.
Pohádkové prázdniny Andrey Popprové, 28. 6. – 1. 9. 2019, ambit VMGČL