Výše uvedenou zkratkou si dnes mnozí autoři z praktických důvodů při citaci literatury zkracují název čtvrtletníku "Mitteilungen des Nordböhmischen Excursions-Clubs" (později byl název mírně upraven), který vycházel v České Lípě v letech 1878-1938.
Vlastivědný spolek Nordböhmischer Excursions-Club vznikl v roce 1878 a ihned od jeho vzniku bylo rozhodnuto o vydávání čtvrtletně vycházejícícho časopisu "Mitteilungen". Jedním ze zakládajících členů Excursions-Clubu byl také profesor českolipského gymnázia Amand Paudler, který se ihned ujal řízení nového titulu v jehož čele vytrval 28 let. Po něm se ve vedení časopisu vystřídali F. Hantschel, E. Neder, F. Zimmerman a K. Schöber. Od 38. ročníku v roce 1915 došlo k drobné úpravě názvu, spojené s přejmenováním Excursions-Clubu na "Nordböhmischen vereines für Heimatforschung und Wanderpflege."
Obsahově se MNEC věnoval zejména historii, ale své místo si zde našly i články kulturního charakteru, články o umělecké a vědecké činnosti, časem se na jeho stránkách objevily i recenze na vycházející knihy a samozřejmě zde byly publikovány také zprávy o činnosti Excursions-Clubu či životních výročích jeho významných osobností. Ačkoliv sborník vycházel v České Lípě a většina přispěvatelů byla z Českolipska, neomezoval se jen na tento region. Snad právě proto získal velice brzo značnou popularitu, počet přispěvatelů utěšeně vzrostl a jeho náklad se z původních 500 výtisků brzy vyšplhal na trojnásobnou výši. V různých místech severních Čech vznikly také samostatné pobočky Excursions-Clubu.
Rozsah jednotlivých příspěvků je rozdílný. Od rozsáhlých studií, které vycházely na pokračování po několik let až po krátké stati nebo jen drobné zprávy informativního charakteru. Historické práce publikované v MNEC, mají i přes místy kolísavou úroveň dodnes značný význam. Ohromná práce několika generací byla umožněna hlavně díky zapojení mnoha badatelů z řad učitelů, farářů či úředníků, kteří pocházeli ze širokého regionu severu Čech. Právě členství v Excursions-Clubu se pro mnohé stalo impulsem k zájmu o historii a vlastivědu regionu a u některých vedlo k publikování zajímavých prací. V řadě případů jde o první sumarizaci tehdejších znalostí, leckdy měli jejich autoři k dispozici i prameny, které se do dnešních časů nedochovaly. Tyto práce jsou tak pro nás často jedinou informací o jejich existenci.
Úctyhodná řada 61 ročníků MNEC dnes v knihovně zabere přes 1 metr místa. Podrobná bibliografie všech ročníků zatím bohužel neexistuje a tak se musí zájemce spokojit jen s obsahy jednotlivých ročníků. Absenci takové pomůcky částečně nahrazuje dvoudílný rejstřík pro ročníky 1-25, který vyšel v letech 1904 (1. díl - věcný rejstřík) a 1905 (2. díl - osobní rejstřík).
V roce 1893 vydal Excursions-Club také Repertorium vlastivědné literatury v obvodu své působnosti (Repertorium der landeskundlichen literatur für das Gebiet des N. E.-C.)
Bibliografické údaje:
Mitteilungen des Nordböhmischen Excursions-Club 1-37, 1878-1914
Mitteilungen des Nordböhmischen vereines für Heimatforschung und Wanderpflege (vormals: Nordböhmischen Excursions-Club) 38-61, 1915-1938.
Repertorium der landeskundlichen literatur für das Gebiet des Nordböhmischen Excursions-Club, B. Leipa 1893.