"Příjmy z pronájmu stánků na tržišti činí po odečtení nákladů sice přes 3 miliony, ale v daném případě pro mně nejsou tím hlavním důvodem, proč bych měl zachování současného stavu podporovat," uvedl starosta města Petr Skokan, který je přestěhování tržiště nakloněn.
Pro toto řešení má důvodů hned několik. Jednak nedostatek parkovacích míst v centru, jednak klesající zájem o stánkový prodej, který bude po zavedení nových celních opatření pravděpodobně ještě nižší a svou roli při jeho rozhodování hraje i estetické hledisko, protože tržiště svému již vcelku upravenému okolí na kráse nepřidává. Navíc by podle odhadu podnikatelského oddělení MÚ bylo nutné v nejbližší době do stávajícího tržiště investovat 1,8 - 2,5 mil. Kč, např. do oprav stánků a odpovídajícího sociálního zařízení. Je tedy namístě se také ptát, jaký by měla tato investice výhledově smysl.
K přemístění tržiště byly městským architektem navrženy čtyři lokality, z nichž ale jen dvě jsou městské - za Sportareálem a na Špičáku. Další, prostor autobusového nádraží, patří ČSAD a čtvrté místo, po uhelných skladech, zase Českým drahám. Jinou variantou by prý také mohlo být zmenšení plochy tržiště stávajícího.
Radní si pro své rozhodování vyžádali stanovisko odboru rozvoje města, stavebního úřadu a podnikatelského oddělení, doplněné ekonomickou rozvahou jednotlivých řešení.
"Jak je dnes tento způsob prodeje řešen, se musíme poučit i v jiných městech," doplnil vysvětlení k odkladu rozhodnutí starosta. "Pokud by byla plocha využita pro placené parkování, mohl by se zde odhadem vybrat i milion a tím by se ztráty z příjmů za pronájem zdejších míst snížily. Kromě toho by to pomohlo řešit parkování v přilehlých ulicích, kde je neustálým dohledem nad neukázněnými řidiči vázána hlídka městské policie. Osobně si umím představit i jiné varianty stánkového prodeje, než přemístění tržnice na vyjmenovaná místa. Mohli bychom třeba obnovit jednodenní trhy s výpěstky na Škroupově náměstí. Pokud by byl vůbec zájem, protože dneska se i ve stáncích na tržišti se více prodává toto zboží nakoupené ve velkoobchodě, než vypěstované v malovýrobě," dodal Petr Skokan.
Pro úplnost zbývá dodat, že v době, kdy byla na Škroupově náměstí stavební ohrada, okupovaly prodejní stánky náměstí, odkud byly později "vymístěny" právě na stávající tržiště. Tehdejší obavy, že pro ně bylo vybráno nevhodné místo, kam lidé nebudou chodit, se tedy nepotvrdilo. Jestli se bude situace opakovat, je nyní předčasné soudit.