Ředitelka školy podle něj vykazovala vyšší počet žáků, aby venkovskou školu zachránila před uzavřením. Škola funguje protiprávně, podvod vyšetřují kriminalisté.
"Kraj usiluje o to, aby letošní školní rok byl v Rynolticích řádně zakončen, je to důležité zejména pro žáky deváté třídy," podotkl mluvčí. Kraj chce, aby mu ministerstvo potvrdilo, jestli škola čerpala neoprávněně peníze ze státního rozpočtu, jestli jsou třídy druhého stupně zřízeny v souladu se školským zákonem a hlavně jaká opatření musí škola či zřizovatel, tedy obec, učinit, aby organizaci vzdělávání v Rynotlicích uvedl do souladu se zákonem. Teprve až kraj získá vyjádření od ministerských úředníků, rozhodne o dalším osudu školy.
Škola vykazovala, že do ní chodí 65 žáků, v září jich tam ale nastoupilo jen 61. Za každého z fiktivních žáků škola přitom inkasovala 35.000 korun. Pětašedesát dětí je zároveň podle zákona minimální počet, aby škola mohla existovat jako úplná. Ve sněmovně by se měl objevit návrh ministra školství Ondřeje Lišky (SZ), který chce prosadit změny školského zákona. Poslancům chce mimo jiné navrhnout právě zrušení spodních limitů pro počty žáků.
"Znamenalo by to pak, že o existenci či neexistenci základní školy bude rozhodovat zřizovatel. Obec by pak musela jen doplatit zbývající náklady na platy učitelů z vlastního rozpočtu," poznamenal hejtman Petr Skokan. Podle něj problém rynotlické školy ukázal na složitou situaci malých obcí, které by musely školu zrušit i v případě, že vědí, že pokles žáků je jen dočasným jevem.
Škola v Rynolticích má dlouholetou tradici. Ještě před pěti lety ji navštěvovala téměř stovka žáků. "Od 90. let se tu nestavělo, lidé odcházeli do města. Nyní je však situace opačná, ležíme u hlavního tahu a lidé se vracejí, mají zájem o pozemky a nemovitosti," uvedla ředitelka ZŠ Lenka Matuszná, která stojí v čele školy osm let. Na příští rok se zapsalo do školy deset budoucích prvňáků, stejný počet deváťáků letos školu opustí.
Škola je úspěšná i v čerpání evropských dotací. V minulých letech se jí podařilo získat několik grantů pro nezaměstnané a maminky na mateřské dovolené. Škola pro ně uspořádala motivační kurzy a kurzy práce s počítačem. "Prošlo jimi 130 lidí," podotkla ředitelka. Evropská dotace pomohla také k nákupu techniky pro mediální výchovu, kterou škola zavedla na druhém stupni jako povinný volitelný předmět.
Na podvod přišla školní inspekce, kterou upozornil anonym z obce. Podle starosty Františka Kačeny pochybila ředitelka. Matuszná obvinění odmítá a tvrdí, že děti do školy přihlášeny byly, ale v září nenastoupily. "Obec jsem o tom okamžitě informovala a předpokládala jsem, že učiní potřebné kroky," dodala.