Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Městský úřad vede od počátku března nový tajemník

Archiv

Postupně se seznamujete se všemi agendami i zaměstnanci, městský úřad znáte také ze svého působení ve finančním výboru zastupitelstva. S jakými cíli na úřad přicházíte, na co byste se chtěl zaměřit v prvním plánu?


Mým hlavním cílem je zlepšit pracovní atmosféru, vztahy mezi úřadem a samosprávou. Změnit situaci, která tady panovala v minulém období, kdy vedení města mělo s bývalým tajemníkem napjaté vztahy. Bylo to podle mého názoru dlouhodobě neudržitelné a odrazilo se to i na práci úřadu. Mám také  osobní motivaci, poněvadž já i moje rodina jsme doma v Novém Boru. Považuji jej za krásné místo pro život a rád bych svoje zkušenosti využil v jeho prospěch. Po dvoutýdenním seznamování se s prací úřadu musím říct,  že funguje standardně. Mohu srovnávat, protože jsem měl  možnost při svém předchozím pracovním působení poznat i činnost úřadů v jiných městech kraje. Na druhé straně je rozhodně co zlepšovat. Vnímám, že některé věci se tady řeší složitěji a pomaleji, než  bych očekával a než jsem zvyklý. Rezervy vidím v úrovni komunikace s občany, jsem přesvědčený, že úředníci musí být pružnější a vstřícnější navenek, vůči veřejnosti. Zároveň se chci zaměřit i na pracovní atmosféru uvnitř úřadu. Věřím, že se dá hodně změnit k lepšímu i bez velkých organizačních změn nebo nákladů. Prostě tím, že se budou otevřeně pojmenovávat a řešit problémy a že konkrétní zaměstnanci ponesou za svoji práci a stanovené úkoly jasnou zodpovědnost.



Uvažujete o změnách ve vedení jednotlivých odborů městského úřadu?


Nejsem příznivcem personálních zemětřesení bez toho, abych blíže poznal práci a schopnosti jednotlivých úředníků. Všichni vedoucí odborů dostávají šanci přesvědčit mě o svých kvalitách. Teprve až po nějakém čase uvidím, jak skutečně pracují a především jak dokáží řídit „své“ odbory, předložím radě města případné návrhy na změny, to nevylučuji. Nepřišel jsem ale na úřad s žádným „zadáním“ nebo osobní předpojatostí vůči někomu. Všichni, kdo by volali po „okamžitém řešení,“ by si měli uvědomit, že ve veřejné správě to z mnoha důvodů není možné. Výkon naprosté většiny činností jednoduše nelze ze dne na den předat někomu jinému, jsme hodně svázáni zákony a dalšími předpisy. Stejně tak i postavení samotných úředníků, požadavky na jejich kvalifikaci jsou dané zvláštním zákonem. Jako největší personální problém úřadu v současné době vnímám neobsazenou pozici vedoucího odboru rozvoje města. Je to jeden z klíčových odborů, a přestože je v Novém Boru i obecně na Českolipsku vysoká nezaměstnanost, odborníka v daném oboru, který by měl zájem pracovat na úřadu, se nám zatím nepodařilo získat. Ihned po mém nástupu jsme znovu vypsali výběrové řízení a doufám, že tentokrát budeme mít víc štěstí.


Městský úřad je institucí státní správy i samosprávy. Jak si představujete spolupráci s politickou reprezentací města?


Protože Nový Bor je tak zvanou obcí s rozšířenou působností, městský úřad zabezpečuje výkon mnoha činností jak pro stát,  tak pro město samotné. Musí fungovat nepřetržitě a bez ohledu na výsledky komunálních voleb. Do jeho běžné činnosti se politika nemůže a nesmí promítat, ale bez pravidelné komunikace a spolupráce s vedením města si jako tajemník neumím svoji práci vůbec představit. Městský úřad totiž připravuje pro samosprávu (radu a zastupitelstvo města) naprostou většinu materiálů a podkladů k jednání, spravuje městský rozpočet atd. A jenom na základě přesných podkladů a informací mohou zastupitelé kvalifikovaně rozhodovat. S užším vedením města jsem tedy v každodenním kontaktu, s některými zastupiteli se budu setkávat zejména prostřednictvím výborů zastupitelstva, se všemi pak na pravidelných zasedáních zastupitelstva. 


Městský úřad musí komunikovat také s ostatními institucemi, včetně médií. Jaké máte zkušenosti s hromadnými sdělovacími prostředky?


Dobré i špatné, a to „z obou stran barikády“. Několik let jsem byl totiž novinářem, další roky jsem strávil v roli tiskového mluvčího. Myslím, že pověst města i úřadu zbytečně poškodily a stále poškozují některé kauzy. U části z nich je podle mě evidentní, že jsou motivované a živené osobními spory nebo zájmy. Budu usilovat o to, abychom jako úřad udržovali s médii korektní vztahy. Nevěřím sice na zázraky, ale pevně doufám, že férová spolupráce zlepší obraz našeho města.


---


Josef Chýle (43) se narodil v Berouně. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, pracoval jako učitel,  novinář a tiskový mluvčí, manažer v energetice a ve veřejné správě, naposledy na Krajském úřadu Libereckého kraje.  Je ženatý, má dvanáctiletého syna a šestiletou dceru, od roku 2005 žije s rodinou trvale v Novém Boru.