Jde o průlomové rozhodnutí, Ústavní soud až dosud všechny vyhlášky o regulaci zábavné pyrotechniky a ohňostrojů zrušil. ČTK to dnes řekl novoborský tajemník Antonín Metál.
Po výrocích Ústavního soudu z let 1999 a 2002 upustila od zákazů zábavné pyrotechniky řada měst. Patřila mezi ně rovněž Olomouc, nyní tam ale začnou přemýšlet o nové vyhlášce, jež by tentokrát nebyla v rozporu se zákonem. "Když může používání zábavné pyrotechniky omezit v městské památkové zóně Nový Bor, uděláme zřejmě něco podobného i my v městské památkové rezervaci v centru Olomouce. V Novém Boru co nejrychleji požádáme o text vyhlášky, která u Ústavního soudu uspěla. Když jsme s regulaci zábavné pyrotechniky v červnu 2005 skončili, obyvatelé města to považovali za velkou chybu," uvedl vedoucí odboru životního prostředí na olomouckém magistrátu Petr Loyka.
S omezováním zábavné pyrotechniky Olomouc přestala po čtyřech letech na doporučení krajského úřadu a ministerstva vnitra. Úřad i ministerstvo vycházely stejně jako v jiných případech z rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož město překročilo vydáním vyhlášky své pravomoci a zasáhlo do oblasti, kde platí dva jiné zákony - o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě a o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.
Oba zákony se však týkají pouze ochrany lidí před zábavnou pyrotechnikou, zatímco Nový Bor ve vyhlášce narozdíl od jiných měst chrání vzácné kulturní památky. "Novoborská vyhláška není v rozporu s právním řádem a Ústavní soud ji považuje za dostatečně odůvodněnou," vysvětlil mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.
Již v roce 1999 zrušil Ústavní soud vyhlášku, zakazující používání zábavné pyrotechniky na celém území města Šumperk. "Rozhodnutí ústavního soudu o novoborské vyhlášce prostudujeme. Připadá mně ale absurdní, že ústavní soud souhlasí s ochranou památkové zóny, zatímco životy a zdraví lidí v celém našem městě jsme před zábavnou pyrotechnikou chránit nesměli," prohlásil šumperský starosta Zdeněk Brož.
Ústavní soud zrušil v minulosti rovněž vyhlášku o omezení prodeje a používání zábavné pyrotechniky v severočeské Bílině, Ústí nad Labem ji po zkušenostech jiných měst zrušilo samo. Radnice ve Svitavách musela po zásahu ministerstva vnitra upravit kvůli omezení zábavné pyrotechniky vyhlášku o veřejném pořádku letos v březnu. "Se stížnostmi na pyrotechniku se lidé mají obracet na Báňský úřad, což si v praxi nedovedu představit," konstatoval tehdy svitavský starosta Václav Koukal. Ministerstvo vnitra pozastavilo loni v prosinci i novoborskou vyhlášku z roku 2004, přičemž vycházelo z přecházejících nálezů Ústavního soudu. "Počkáme na nejnovější písemné usnesení Ústavního soudu a předpokládáme, že na jeho základě upravíme svá stanoviska k městským vyhláškám o používání zábavné pyrotechniky," uvedla Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Tajemník Metál považuje výrok Ústavního soudu za důležitý hlavně pro obyvatele ve městě, poněvadž si na exploze zábavné pyrotechniky v centru Nového Boru často stěžovali. "Pokud bychom používání zábavné pyrotechniky nesměli omezit, hrozilo by poškození památkově chráněných budov a požáry několika dřevěných domů," podotkl Metál. Na Silvestra a Nový rok i v jiných výjimečných případech radnice zábavnou pyrotechniku povolí i v městské památkové zóně. Do pohotovosti ale předem uvede hasiče a policisty, aby na oslavy dohlédli a zabránili škodám. Kdo zábavnou pyrotechniku použije bez souhlasu města, dostane na místě pokutu až 1000 korun.