"Poslední vzorky jsme v Máchově jezeře odebrali 27. června a rozbory prokázaly, že množství sinic se snížilo asi na 20.000 buněk na mililitr," uvedl Faina. Koncentrace sinic zůstává i nyní hluboko pod povolenou hranicí. Zákaz koupání se vyhlašuje při koncentraci 100.000 buněk na mililitr. Podle Pavly Procházkové z českolipského pracoviště krajské hygienické stanice jsou poslední naměřené hodnoty na mělké Máchovo jezero neobvykle příznivé. Soli hliníku zároveň neublížily vodním živočichům a ani rostlinám.
Ozdravná opatření zajišťovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) a Fainu pověřila odborným dohledem. V první polovině června zavedl speciální člun do vody kolem 250 tun roztoku se solemi hliníku. Při navigaci pomáhal posádce satelit. Dávkování řídil počítač a záviselo na rychlosti lodi a hloubce vody. "Díky solím hliníku se v jezeře objevily také netoxické řasy. Vodu sice zbarvily dozelena, ale lidem neškodí a sinicím ubírají živiny. Při poslední expertize jsme netoxických řas zjistili v jezeře zhruba stejně jako sinic," konstatoval Faina. Soli hliníku omezily přísun fosforu z bahnitého dna jezera. Právě fosfor nejvíce přispívá k bujení sinic.
ENKI a hygienici budou kvalitu vody v jezeře sledovat celé léto - nejdříve čtyřikrát po sobě jednou týdně a poté až do konce září jednou za dva týdny. Ozdravění jezera si vyžádalo přibližně tři miliony korun, dva zaplatila agentura a jeden Liberecký kraj. Město Doksy i podnikatelé v okolí věří, že se díky solím hliníku nezopakuje kritická situace z loňska, kdy kvůli přemnoženým sinicím platil v Máchově jezeře po celé léto zákaz koupání. Rekreační sezona dopadla nejhůře v historii. Vodě s toxickými sinicemi se musejí vyhýbat především jedinci s oslabenou obranyschopností organismu, těhotné ženy a malé děti. Hrozí jim například žaludeční potíže a kožní vyrážky nebo alergie.
Kromě vstřikování roztoku se solemi hliníku do vody uskutečnila AOPK ještě další zásahy proti sinicím. Vybudovaná hrázka nedovolí, aby se z Dokeské zátoky rozšiřovaly usazeniny s příměsí fosforu, kvůli nimž se sinice rychle rozmnožují. Hrázka pomáhá rovněž ke vzniku biologického filtru z vodních a mokřadních rostlin. Rybáři vylovili z jezera kaprovité ryby. Ty totiž rozrývají bahno a uvolňují živiny pro sinice.
Dlouhodobě jezeru prospěje odstranění usazenin ze dna. Právě škodlivinami zamořené nánosy bahna podporují v Máchově jezeře množení sinic ze všeho nejvíce. Likvidace usazenin si podle odhadů vyžádá až 300 milionů korun.