Ochranáři by dno Máchova jezera raději odbahnili. Projekt, který jim na to měl zajistit prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie, byl ale příliš finančně náročný. Důvodem vysokých nákladů je velká přepravní vzdálenost na skládku sedimentu, vysvětlil Dušek. Odtěžené bahno chtěli ochránci uložit ve Stráži pod Ralskem. Nyní hledají cesty, jak projekt zlevnit. Uvažují, že by ho uložili v prostoru bývalého vojenského letiště v Hradčanech na Českolipsku.
"Je to necelých 20 kilometrů, což je oproti Stráži poloviční vzdálenost," dodal Dušek.
Ze dna jezera je podle něj třeba odtěžit 400.000 metrů krychlových bahna s vysokým obsahem fosforu. Letos vypracuje agentura novou studii a v roce 2007 se s ní bude ucházet o podporu Unie podruhé.
"Odbahnění by bylo v boji proti sinicím dlouhodobějším řešením," vysvětlil starosta Doks Zdeněk Krenický.
Než se je podaří uskutečnit, bude se jezero ošetřovat pomocí hlinitých solí. "Tyto látky likvidují sinice, pro ostatní složky ekosystému i pro lidské zdraví jsou neškodné," dodal starosta.
Loni se uskutečnila chemická kúra jezera v červnu, letos by to mělo být již v dubnu. Stejné ozdravné opatření čeká i koupaliště v Dubici, které je jedinou rekreační vodní plochou ve čtyřicetitisícové České Lípě. Do jeho vybudování investovala před několika lety českolipská radnice kolem 20 milionů korun. Předloni tam platil zákaz koupání po celé prázdniny a i loni byl vysoký obsah toxických sinic důvodem pro předčasné ukončení koupání. Radnice se rozhodla situaci řešit očistnou kůrou za 215.000 korun. Protože ale opatření přišlo pozdě, nezabralo.
"Letos začne kúra hned na jaře a přijde nás opět asi na 200.000 korun," dodala mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.