Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Ploučnické květy – předváleční němečtí autoři z Českolipska

Čtvrtou antologii „zapomenutých“ regionálních předválečných německých autorů vydala v těchto dnech Krajská vědecká knihovna v Liberci. Po Ještědských, Jizerských a Frýdlantských květech představili autoři knihy čtvrtý díl s názvem Ploučnické květy, která představuje 46 autorů z jižní části Českolipska. Edici by měly završit Lužické květy, v nichž bude zpracována severní část regionu s mírným přesahem na Šluknovsko a možná i Žitavsko.

„Vše začalo v roce 2008, kdy se nám podařilo vydat knihu Ještědské květy. Šlo nám o to, vytvořit jakýsi most mezi literaturou předválečnou, kterou reprezentovali především němečtí autoři, a tou dnešní. Většina dnešních obyvatel tohoto regionu nemá představu o tom, jací autoři zde žili a o čem psali. Po Ještědských květech následovali Jizerské a Frýdlantské. V prvních třech dílech jsme představili 119 autorů, žijících mezi lety 1760 a 1987,“ vysvětlil jeden z autorů knihy básník a knihovník Marek Sekyra. Dalšími autory jsou Otokar Simm a Tomáš Cidlina, kteří ukázky z tvorby německých autorů překládali.

Autoři uvedení v antologii Ploučnické květy se narodili v rozmezí let 1771–1908 (v 18. století dokonce čtyři a sedm autorů prokazatelně přežilo konec druhé světové války) a čtenář mezi nimi nalezne rekordní počet žen – celkem čtyři. Dva z autorů, kteří přesáhli svým významem hranice regionu, se dočkali důstojné vzpomínky i v současnosti – po Hugo Salusovi je dnes pojmenována ulice v České Lípě a Karlu Kostkovi byla zřízena pamětní deska v Mimoni. Několik dalších spisovatelů získalo ocenění ve své době i mimo hranice rodné země.
Do češtiny byla přeložena v podstatě jen některá díla Hugo Saluse. Medailonky některých autorů jsou výrazně obsáhlejší, neboť se buď podařilo sehnat větší množství původních materiálů, nebo se o nich v češtině sice již psalo, ale existuje řada literatury a pramenů, které český čtenář ještě nezná. Ty většinou zpracoval Otokar Simm, který také poskytl velkou část obrazového materiálu, a Tomáš Cidlina (naprosto objevný je v jeho případě zejména medailonek Emila Hansela).

Kniha je rozdělena na pět částí, do nichž byli autoři rozčleněni dle místa narození (Česká Lípa, Mimoňsko, Dokesko, Zahrádecko a Žandovsko). V antologii jsou spisovatelé narození v České Lípě, Mimoni, Zákupech, Doksech, Kuřívodech, Stvolínkách, Zahrádkách, Kozlech, Hostíkovicích, Horní (či Dolní?) Polici, Častolovicích, Horní Libchavě, Volfarticích a Žandově.
Kniha o 188 stranách byla představena v Krajské vědecké knihovně 15. prosince 2015, kde je také pro zájemce zdarma k dispozici.

Českolipské publikum bude s knihou seznámeno 23. února 2016, a to v Městské knihovně v rámci přednáškového cyklu Česká Lípa v proměnách času.