Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Tipy Lípy Musicy

Nastal letní čas dovolených, zklidnění a odpočinku a také možnosti plánovat, na jaké kulturní akce vyrazit v nové koncertní sezóně. Nejvyšší čas vybírat z nabídky festivalu Lípa Musica, která každoročně v tuto dobu již sčítá beznadějně vyprodané tituly. I tak tomu je letos a na řadu koncertů již lístky neseženete. Festival však má stále v rukávu řadu lákadel, o kterých stojí za to popřemýšlet a místa si včas zajistit. Ptáte-li se tedy na doporučení, co si z letošní nabídky rozhodně nenechat ujít, zde je náš žebříček.

Mesiáš
Letošní program festival vzal ve své původně plánované podobě, ale změna je život a leckdy přináší i zajímavé impulsy. Tím se pro letošní rok stala mimořádná spolupráce s dvěma dalšími festivaly nazvaná Spojeni hudbou, v rámci níž se uskuteční turné celé řady vynikajících českých umělců po Čechách a díky níž se na pódiích Lípy Musicy objeví řada mimořádných projektů. Tím první bude program zahajovacího koncertu, který slibuje kompletní nastudování oratoria Mesiáš Georga Friedricha Händela. Dílo, které patří do zlatého fondu světové hudební literatury, 12. 9. v libereckém Divadle F. X. Šaldy představí prestižní soubor Collegium 1704 se sborem Collegium Vocale a čtyřmi ostřílenými sólisty – Hanou Blažíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou a Romanem Hozou. Hledáte-li mimořádný umělecký zážitek s nádechem top společenské události, který však v sobě má výraznou duchovní hloubku a naději pro dnešní dobu, zařaďte si návštěvu Koncertu pro Liberecký kraj a zahajovacího koncertu 19. ročníku přehlídky do svého diáře.

Špaček hraje a diriguje
Nemůže být snad pragmatičtější název koncertu. Umělecký garant festivalu, oblíbený houslista a koncertní partner České filharmonie Josef Špaček se letos poprvé na Lípě Musice představí svým dirigentským debutem a současně i jako sólový hráč. Plníme tak Josefu Špačkovi jeho umělecký sen a určitě bude stát za to být přitom! Symbolicky se prvními Špačkovými ovečkami, jež povede svým gestem, stanou jeho mladší kolegové z České filharmonie. Studentská filharmonie je tělesem složeným ze členů a absolventů Orchestrální akademie České filharmonie. Díky této bohulibé myšlence, jejímž otcem byl bývalý šéfdirigent Jiří Bělohlávek, si tak náš první orchestr vychovává novou generaci hudebníků, která své zkušenosti sbírá v rámci koncertní a zájezdové činnosti „áčkového týmu“ České filharmonie a postupně do něj dorůstá. Mladickou energií nabitý večer s líbivými skladbami Mendelssohna a Mozarta ve špičkové interpretaci a Špačkovo bezprostřední kouzlo k tomu. To vše 23. září v bazilice Všech svatých v České Lípě.

Ó světlo zrozené
Znáte renesanční kostel v České Kamenici, kde se na varhany učil sám slovutný Antonín Dvořák? Vydejte se s festivalem za místopisným poznáním a prožijte na státní svátek sv. Václava duchovní zážitek plně ve stylu renesance. Odkaz českého velikána tedy pro tentokrát necháme spát a vrátíme se do časů úsvitu novověku, do tudorovské Anglie zmítané boji mezi anglikánskou a katolickou církví, jejímž světlem se stala panenská královna Alžběta I. a s ní přicházející zlatý věk všeobecného rozkvětu. Stranou nezůstala ani anglická hudba, které vévodili Tallis a Byrd, mistři duchovní polyfonie. Jejich odkaz komorní vokalisté Cappelly Mariana postaví do kontrastu s italským bardem a capella zpěvu Palestrinou. Českokamenická premiéra je příslibem dobového renesančního zážitku v celé své kráse…

Musica Bohemica: Poezie lidové písně
Krčkova Musica Bohemica, to je fenomén, který zná snad každý. Jeho jadrná a životaplná podání lidových písní a hrdý a nezdolný boj o zachování našeho folklórního bohatství jsou milé a záslužné zároveň a posluchačům přináší radost, krásu a poezii. Jaroslav Krček je umělcem více než renesančním a i za hranicí osmé dekády svého života studnicí nezdolné životní energie, optimismu, neutuchající touhy po muzikantské dokonalosti a nikdy nevysychajícím pramenem hudebních nápadů. A přesně takovým je i nový projekt, který vzdává hold lidové písni v úpravách, které jí vtiskli již dříve klasičtí hudební skladatelé Bohuslav Martinů a Leoš Janáček a nyní Krček sám. Bez akademické strnulosti, spontánně a s vřelým citem a přitom vytříbeně, jak je Krčkovi vlastní. V sólových partech se představí nejen členka Krčkova ansámblu, ale i z jiných operních a koncertních pódií ostřílená teplická sopranistka Anna Hlavenková a ředitel festivalu, zkušený tenorista a teplický rodák Martin Prokeš. S lidovou písní se s vámi těšíme na shledanou 6. října v Teplicích!

Chvalme Pána
U zpěvu zůstaneme i v další českolipské pozvánce. Přijďte s námi společně oslavit tři dekády uměleckého působení českého sborového klenotu, kterým je Český filharmonický sbor Brno. Soubor mimořádné interpretační úrovně proslulý po celém světě se pyšní řadou prestižních cen včetně Echo Klassik či Classic Prague Award. Své místo v srdci si pro vycizelovaný zvuk, vysokou profesionalitu a mimořádné hudební cítění, získal u mnohých světových dirigentů a těles, ale i u publika prestižních scén, jako je Filharmonie v Berlíně, nebo Zlatý sál Musikvereinu ve Vídni. Do České Lípy sbor od počátku vedený Petrem Fialou přijede posílený o trio sólistů a nabídne působivý duchovní program s díly Brucknera, Fibicha, Góreckého či právě Fialy. Unikátní zážitek ze sborového zpěvu na té nejlepší úrovni si můžete vychutnat 11. října v českolipské bazilice.

Hudba stříbrného plátna
A na závěr pro Vás máme odlehčení a splnění návštěvnického snu! Slavné filmové melodie z českých i zahraničních snímků v symfonickém provedení nabídne závěrečný večer festivalu na státní svátek 28. října v Městském divadle v Novém Boru. Mistrů nad mistry, kteří vtiskli nezaměnitelnou podobu legendárním snímkům od dob „filmů pro pamětníky“ přes filmy hudební, klasické komedie, pohádky, i snímky, které patří do zlatého fondu české i světové kinematografie, najdeme nejen v českých luzích a hájích bezpočet. Zmiňme například Petra Hapku, Járu Beneše, Zdeňka Lišku, Ondřeje Gregora Brzobohatého nebo Johna Williamse a už vám jistě v uších zní melodie z Kolji, Přednosty stanice, Pyšné princezny, Anděla Páně nebo Harryho Pottera… Přijďte si je poslechnout ve výtečných aranžích neobyčejně talentovaného skladatele, dirigenta Jana Kučery, který se coby vyhlášený specialista tohoto oboru od klavíru chopí taktovky pardubické komorní filharmonie. Závěr festivalu tak slibuje osvěžující umělecký zážitek pro nelehkou dobu, který bude posledním kamínkem do pestré hudební mozaiky předjímající oslavy dvacátých narozenin festivalu.

Vstupenky na jednotlivé koncerty si můžete objednat online, nebo navštívit osobně festivalovou pokladnu v Žižkově ulici 528/6 v České Lípě, která je o prázdninách otevřena každé pondělí a středu od 15 do 18 hodin.
www.lipamusica.cz
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt