Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Program Lípy Musicy otevře Pražská komorní filharmonie

Slavnostní zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica je doslova za rohem. Již tento pátek totiž začíná cyklus koncertů. Které pro nás organizátoři festivalu připravili. Je samozřejmé, že začátek devátého ročníku nemůže být jen tak ledajaký, a proto byla pro úvodní koncert festivalu vybrána Pražská komorní filharmonie.

Tento soubor, který vznikl v roce 1994 z podnětu světově proslulého dirigenta Jiřího Bělohlávka, není třeba blíže představovat už proto, že stálí diváci Lípy Musicy si možná vzpomínají na její vystoupení v roce 2008.

Stejně jako přede dvěma lety bude i letos Pražská komorní filharmonie koncertovat v bazilice Všech svatých v České Lípě. Za dirigentský pultík se postaví Ondřej Kukal. Tento absolvent Pražské konzervatoře a Akademie múzických uměni v Praze je považován za jednu z nejvýraznějších uměleckých osobnosti své generace. Kromě dirigování je Ondřej Kukal také houslovým virtuózem a skladatelem.

Během pátečního koncertu v bazilice Všech svatých bude Pražská komorní filharmonie doprovázet houslistu Romana Patočku. Tento mladý hráč je rovněž absolventem Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze. Krom toho si ale své hudební dovednosti prohluboval během studijních stáží v Utrechtu, Lübecku či Berlíně.

Houslové umění Romana Patočky bylo dosud odměněno nejen nesčetnými aplausy, ale také porotci mnoha mezinárodních prestižních soutěží. Je vítězem a laureátem Soutěže Pražského jara, soutěže Leopolda Mozarta v Augsburku, Pablo de Sarasate v Pamploně, Vaclava Humla v Záhřebu, Flame v Pařiži, Maxe Rostala v Berlině a dalšich. Mimo tyto úspěchy je Patočka držitelem oceněni 14. ročniku soutěže německeho fondu hudebnich nastrojů, který mu zapůjčil vzácné housle z dílny Enrica Cerutiho (Cremona 1845). V sezoně 2008/2009 byl Roman Patočka koncertním mistrem Německého Symfonického Orchestru Berlin.

Lahůdkou pro diváky však budou nejen interpreti, ale také díla, která Pražská komorní filharmonie během zahajovacího koncertu v pátek od devatenácti hodin v bazilice Všech svatých zahraje. Tím prvním bude Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61 od Ludwiga van Beethovena. V době vzniku tohoto díla pracoval Beethoven souběžně na své známé Osudové symfonii. Jistá souvislost obou skladeb je znalému divákovi zřejmá. Stejně jako ve slavné osudové je i zde scelujícím prvkem rytmus a střet několika hudebních myšlenek, které se vzájemně propojují. Poprvé byla tato skladba odehrána roku 1806.

Druhým neméně zajímavým dílem, které v pátek večer zazní bude Symfonie č. 4 Adur „Italska“ op. 90 od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Toto dílo přibližuje posluchači dojmy, které na Mendelssohn-Bartholdyho učinila cesta do Itálie, kterou podnikl v letech 1830-1831. Jde vlastně o sumář zážitků a inspirací, jakými byly autorovi italská krajina, středověké ruiny, památky renesance, Neapol či italská příroda. Mendelssohn-Bartholdy toto dílo dokončil v roce 1832 apoprvé zaznělo na jaře roku 1833 v Londýně.

Na úvodní koncert festivalu Lípa Musica, na který jste srdečně zváni, si můžete až do čtvrtka koupit lístky v předprodeji v budově Kulturního domu Crystal, ale budou k dispozici i na místě. S reportáží z tohoto výjimečného hudebního zážitku se setkáte na stránkách i-novin, kde pro vás budeme připravovat pozvánky a reportáže i z dalších koncertů festivalu.