Dalším koncertem Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, na který vás jeho organizátoři zvou, je tradiční Svatováclavský koncert, který bude hostit stejně jako v předcházejících letech kostel svatého Vavřince v Jezvé.
Koncert se uskuteční ve čtvrtek dvacátého devátého září od devatenácti hodin a vystoupí na něm soubor Ensemble Inégal. Repertoár koncertu k poctě svatého Václava bude výlučně barokní a hold patronu české země v něm složí český barokní skladatel Adam Václav Michna z Otradovic v písni O svatém Václavu, patronu a dědici českém.
Je však třeba krátce představit i další autory, jejichž díla budou ve čtvrtek večer na programu. Ten by měl začínat dvěma skladbami od Georga Muffata. Tento autor studoval u francouzského hudebního skladatele Jeana Baptista de Lully, poté se stal hudebním světoběžníkem a působil v Ingolstadtu, Vídni, Praze a Salzburgu, aby nakonec své putování zakončil jako Kapellmeister v Pasově. Jeho hudba nese silné rysy italské a francouzské. Oproti tomu další ze skladatelů na programu Johann Pachelbel je typickým představitelem stylu jihoněmeckého a středoněmeckého. To platí také o dalším autorovi večera Johannesu Spethovi, jehož dílo je částečně poznamenaného i vlivy italskými. Poté se protagonisté a diváci koncertu přenesou v hudbě Bernarda Storaceho a mistra instrumentální hudby Arcangella Corelliho do světa barokní Itálie.
Další hudební skladatelé, jejichž díla ve čtvrtek večer v podání Ensemblu Inégal zazní, budou představitelé české barokní školy, mnohdy neprávem nedoceněné a téměř zapomenuté. Prvním autorem je z Plzeňska pocházející Johann Josef Ignác Brentner, o jehož životě neví muzikologové téměř nic, zůstaly po něm ale čtyři rozsáhlé tištěné sbírky ponejvíce chrámové hudby. Další skladatel na programu je z Olomouce pocházející Gottfried Finger, který svou hudební kariéru sice spojil s Londýnem, jeho dílo se však dochovalo v kroměřížském arcibiskupském archivu. Představitelem českého barokního básnictví je výše zmíněný Adam Václav Michna z Otradovic, v jehož díle bude během koncertu přítomen duch svatováclavského večera. Program zakončí málo známý skladatel Antonio Pino, jehož dílo opět současnosti zachránil kroměřížský archiv, a jeden z nejplodnějších autorů historie Georg Philipp Telemann.
Barokní hudbě zasvěcený večer bude patřit souboru Ensemble Inégal, který byl založen před více jak deseti lety a orientuje se na hudbu od šestnáctého po devatenácté století. Jeho členy jsou špičkoví čeští a zahraniční instrumentalisté a zpěváci, které umělecky vede varhaník Adam Viktora. Těžiště jeho činnosti spočívá ve znovuobjevování kvalitních skladeb minulosti.
Ensemble Inégal bude mít na svém koncertu v Jezvé dva hosty. Budou jimi zpěvák, barytonista Marián Krejčík, který v současnosti působí ve Švýcarsku a jako sólista spolupracuje s mnoha soubory a ansámbly z několika zemí Evropy. Dalším hostem večera bude německý trumpetista Hannes Rux.
Loni v Jezvé takřka za zdmi kostela podruhé během několika týdnů kulminovala Ploučnice. Letošek, doufejme, přinese do kostela svatého Vavřince slavnostní náladu v barokně laděném večeru, kterou nebudou hatit ani rozmary počasí ani jiné.