Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Martin Prokeš: Cílem je, aby festival zůstal srdcem v České Lípě

S nadcházejícím podzimem klepe na dveře další ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Nadcházející desátý ročník festivalu je bezesporu kulturní událostí přinejmenším podzimu. Zahajovací koncert bude patřit operní pěvkyni Evě Urbanové.

Stejně jako v loňském roce budou i-noviny jedním z mediálních partnerů festivalu. Na jejich stránkách se budete setkávat s pozvánkami na jednotlivé koncerty festivalu. Stejně tak vám z každého koncertu zprostředkujeme reportáže doplněné kvalitním obrazovým materiálem.

Málokomu v České Lípě je třeba představovat postavu ředitele festivalu Martina Prokeše. Zde vám nabízíme rozhovor, jehož hlavní téma bylo jasné, Lípa Musica podesáté.

Lípa Musica se letos koná podesáté. První otázka se proto nabízí sama, jakou cestu podle vás festival ušel, čím se nejen pro Českolipany stal?

Počátky festivalu jsou spojeny s příchodem nového tisíciletí. První ročník začal vznikat v prosinci 1999 a vůbec první koncert byl spojen se svátkem Povýšení svatého kříže 14. září 2000. Tehdy byl Festival duchovní hudby, který měl v začátcích pouze pět koncertů, výhradně festivalem České Lípy. Měl dvouletou periodu a jeho následující ročníky se konaly v letech 2002 a 2004. Od tohoto roku pokračoval festival každoročně. V roce 2007 dostal festival nový název. Od té chvíle se nazývá Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a již není pouze festivalem duchovní hudby, i když tuto linii festival nikdy neopustil, ale nabízí také koncerty symfonické a nabízí i takové žánry jakými jsou jazz, swing, alternativa, world-music, opera, tanec, divadlo. Stal se festivalem, který se etabloval v rámci celého Libereckého kraje jako nejvýznamnější kulturní počin a v rámci celorepublikového měřítka je vnímám a přijímán zcela mimořádně. V současné době se již koná na dvanácti místech kraje a kromě toho také v Praze. Letošní ročník zahájí jubilejní stý koncert. Pro své posluchače a diváky je zárukou vysoké kulturní úrovně a výjimečné dramaturgické pestrosti.

Kdosi o vás prohlásil, že jste člověk, který naučil Českou Lípu poslouchat vážnou hudbu, nakolik vás toto ocenění těší?

To je hezké číst....možná bych k tomu jen dodal, že jsme navázali na dlouholeté úsilí několika málo Českolipanů, mezi které patří např. Prof. Josef Šimek a jeho žena Pavla Šimková, Jan Křivánek, žel tito velmi kulturní lidé už nejsou mezi námi. Rád bych také vyzdvihl činnost dirigenta Josefa Zadiny, který zejména v porevolučních letech učinil pro českolipské publikum v představení chrámové hudby mnoho.

Loni obstaral netradiční prolog festivalu videomapping, venkovní projekce na fasádu baziliky Všech svatých v České Lípě. Plánujete něco podobného i pro letošní rok?

Prolog festivalu jsme nikdy neplánovali, vždy v tom sehrála jistou roli dobrá konstelace několika okolností, ať již návštěva japonských buddhistických mnichů či volný termín Ivy Bittové a tak tomu bylo i u videomappingu. V letošním roce zahajujeme tradičně, tedy bez prologu.

Letos hned na prvním koncertu festivalu nabídnete divákům v České Lípě operní galavečer s Evou Urbanovou, kterou bude doprovázet Komorní orchestr Národního divadla. Jaký je v předprodeji zájem o tento koncert, mají Českolipané rádi operu?

Zájem je podle našeho předpokladu velmi velký a to nejen našich posluchačů, již nyní vím o tom, že se vypravují autobusy z Prahy a Hradce Králové. Je to dáno i tím, že přestože se může našim posluchačům zdát cena vysoká, v kontextu mimořádnosti obsazení je téměř poloviční, než je obvyklé. Jsem přesvědčen o tom, že tento koncert bude zaplněn do posledního místa. Pro milovníky opery je toto mimořádná příležitost slyšet paní Urbanovou v operním galavečeru, kde v první polovině zazpívá ty nejkrásnější árie z českých oper a v druhé představí italskou operní tvorbu. Navíc za doprovodu toho nejpovolanějšího, a to Komorního orchestru Národního divadla a vynikajícího slovenského dirigenta Rastislava Štúra.

V rámci festivalu se vždy koná jeden ne zcela klasický koncert. Letos jím bude vystoupení Bratří Ebenů v KD Crystal a v Městském divadle v Železném Brodě. Nakolik je těžké sem interprety takového jména dostat?

S ohledem na to, že jsem s rodinou Ebenů v osobním kontaktu již sedmnáct let, a to nejen jako manager, zpěvák ale i jako přítel, tak je to celkem jednoduché. Zařazení tohoto koncertu do dramaturgie mi činí velkou radost.

Bratři Ebenové představují neklasického interpreta na festivalu jinak klasické hudby, kterého z dalších interpretů letošního ročníku by bylo možné i přes klasické zařazení považovat za novátorského a originálního?

Je to bezesporu vystoupení sdružení, které si říká Clarinet Factory a které vystoupí v bazilice svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Hudba, kterou členové Clarinet Factory hrají, je řadí na pomezí klasiky a crossoveru. Čtyři dechové nástroje v doprovodu dechového komorního orchestru slibují zcela mimořádný večer.

Na jaký koncert z letošního festivalového programu se těšíte obzvláště?

Velmi se těším na paní Urbanovou, Drevnerusskij raspev a na Mariána Krejčíka, který vystoupí na Svatováclavském koncertu v Jezvé.

Osobně se též velmi těším na Moskevský patriarchální sbor, který v rámci festivalu vystoupí čtyřikrát, v České Lípě to bude v bazilice Všech svatých. Tento sbor zde účinkoval už v minulosti, přesto se vrací na místo činu, jaký byl hlavní motiv k opětovnému pozvání?

Tento soubor mě uchvátil, když jsem ho poprvé slyšel na jednom z koncertů v Paříži. Od té doby jsem nikdy neslyšel něco tak mimořádného. Opětovné pozvání má prozaický důvod. Je jím obrovský ohlas posluchačů na celém světě. Jinak tomu není ani v našem případě. Tento ansámbl přijíždí na naše pozvání po letech 2002, 2007 již po třetí.

Lípa Musica oživuje mnohdy opomenuté duchovní stánky na Českolipsku i jinde a na mnohé z nich se vrací již po několik let. Který z kostelů vám přirostl k srdci nejvíce?

Každý má své, mimořádné jsou pro mne svatá Barbora v Zahrádkách, svatý Vavřinec v Jezvé a bazilika sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

Už jsme díky vaší produkci mohli shlédnout nejedno výjimečné představení v podání umělců světové špičky, docela stačí zavzpomínat například na loňský koncert Radka Baboráka. Koho byste rád v České Lípě nebo v jiném festivalovém místě přivítal v blízké ale i vzdálenější budoucnosti?

Opět bychom rádi pozvali fenomenálního kytaristu pana Steidla, který zahrál na loňském ročníku v kostele svatého Kříže. Chtěli bychom také uvést velká oratorní díla, moc rád bych v rámci festivalu přivítal Magdalenu Koženou a spousty dalších výjimečných osobností, vše je to však otázka možností a vývoje.

Nakolik se vám rýsuje program dalšího ročníku, máte už představu o skladbě programu?

Mohu říct jen tolik, že ročník 2012 je kompletně naplánován a sestaven.

Na začátku jsme se bavili o tom, čím se Lípa Musica od roku 1999 stala. Zkusme tuto otázku převést do budoucího času. Jakou další cestu si pro festival představujete?

Cílem festivalu je, aby zůstal srdcem v České Lípě, s ambicí zařadit mezi místa, která festival navštíví, také města v Německu a Polsku. Za nejdůležitější považujeme udržení vysoké umělecké hodnoty a uváděním zajímavých a hodnotných děl.