V pátek 9. listopadu se uzavřel sedmnáctý festivalový ročník tradičním milým zastavením s hudebním mládím, které zdatně na Českolipsku vychovává Základní umělecká škola Česká Lípa. Projekt Má to smysl! již pevně zakotvil v programové nabídce Lípy Musicy a je oblíbenou přehlídkou největších talentů, kteří se díky festivalu mohou na jednom pódiu setkat s renomovanými hvězdami. V letošním roce nemohla volba padnout na nikoho jiného než uměleckého garanta, hornistu a dirigenta Radka Baboráka, jehož festivalové působení v čele umělecké rady se vydařeným epilogem uzavřelo. Po střechu zaplněné Jiráskovo divadlo prožilo dlouhý nadějeplný večer ve společnosti svěžího a radostného muzicírování dětí a mladistvých.
Večer otevřelo vystoupení školního Komorního symfonického orchestru, který posílilo trio respektovaných sólistů a komorních hráčů ¬– Martina Bačová, Hana Baboráková a Karel Untermüller. Taktovky se ujal sám Radek Baborák a kromě sugestivního Šostakovičova Valčíku a hornové Saint-Saënsovy Romance zazněla i originální skladba pro sólový psací stroj v bravurním podání Davida Maška, která sklidila i díky herecky vypointovanému vystoupení nadšené ovace.
Po orchestrálním úvodu následovalo vystoupení klasického kytarového tria mladíků Balouna, Severy a Němce s barokní skladbičkou Leonharda de Calla. Třetí číslo programu patřilo sólovému klarinetu v podání Jiřího Novotného, který posluchače opět zavedl do barvitého hudebního světa Camille Saint-Saënse.
Následovalo vystoupení výjimečného hosta večera – vítězky letošní festivalové pěvecké soutěže Lípa Cantantes – nadějné zpěvačky Lucie Kovářové z Jabloncem nad Nisou. Ta oblažila publikum zářivým sopránem v písni Bohuslava Martinů i v jedné z italských Árií antiche od Giovanniho Battisty Bononciniho.
Po pěvecké zastávce vystoupila na festivalovém podiu ostřílená interpretka, klavíristka Anežka Marková, kterou publikum znalo již z dřívějších ročníků. Jako příspěvek k letošním státnickým oslavám zahrála ukázku ze Smetanovy skladby Sny nazvanou V Čechách a za sebevědomou interpretaci získala vřelé přijetí.
Česká hudba zněla i v dalším čísle, kdy Klarinetové kvarteto s vtipným názvem Bylo nás pět zahrálo zdařile úpravu Dvořákova Slovanského tance právě pro toto dechové uskupení. V druhé ukázce pak zazněl temperamentní tanec Uherský z pera Johanesse Brahmse.
Jedním z nejúspěšnějších žáků ZUŠ Česká Lípa je bezpochyby trombonista Lukáš Pavljuk, který se nejen pravidelně zúčastňuje projektu Má to smysl!, ale na svém kontě má i cenná vítězství z různých interpretačních soutěží a zahrál si dokonce už i s Českou filharmonií. Festivalové publikum letos o svých kvalitách přesvědčil a nadchl v působivém Miniaturním koncertu Leroye Ostranského.
První polovina koncertu vyvrcholila vystoupením kvarteta letošních lektorů projektu Má to smysl, kteří svoji profesionální péči věnovali českolipskému hudebnímu dorostu již v předvečer tohoto koncertu na mistrovských kurzech, jež se uskutečnily v prostorách ZUŠ. Zazněla kvartetní skladba méně známého francouzského klasicistního skladatele Gebauera. Brilantní tečka uzavřela první polovinu kvalitou vynikající letošní žákovské přehlídky okořeněné kouzlem Radka Baboráka a jeho hudebních přátel z Baborák Ensemble.
Druhá polovina zavedla publikum více do vod soudobé a populární hudby. Nadějná zpěvačka Sára Kadlecová se zhostila písně Ruská ruleta barbadoské hvězdy Rihanny. Sáru Kadlecovou vystřídalo sympatické pěvecké trio Adéla Kučerová, Karolína Wildmanová, Eliška Kulhánková s písní Perfect od mladého anglického písničkáře Eda Sheerana, kterou výborně zpívající děvčata věnovala své pedagožce Petře Jandíkové.
Zasněně sladkobolnou popovou atmosféru rozčeřila Hluchá parta. Tak zní název desetičlenného souboru bicích nástrojů, který pobavil publikum chytlavou kubánskou skladbou Goza Mi Mambo, v níž dětští muzikanti prokázali neobyčejný smysl pro rytmus a za své parádní číslo si vysloužili dlouhý skandovaný potlesk.
A pak již přišla na řadu Jazzová farma Aleše Jungmana. Populární bigband českolipské ZUŠky se vždy stará o plnokrevné vyvrcholení projektu Má to smysl!. Letos zazněly šlágry Ray Charlese, Freddieho Hubbarda a Gordona Goodwina. Sólová vystoupení patřila mladé zpěvačce Máří Magdaléně Fotrové, trombonistovi Lukáši Pavljukovi a samozřejmě i hornistovi Radku Baborákovi. Netradiční bigbeatová poloha Radku Baborákovi slušela a večer tak v uvolněném duchu dospěl do báječného finále...
Má to smysl! zkrátka není žádné klišé. Podpořit mladé talenty v jejich nadšení pro hudbu je tím nejlepším, co hudební festival může pro mladou generaci udělat. A má-li k tomu tak výjimečného partnera, jakým je ZUŠ Česká Lípa, prvotřídní umělce z jejích řad i světových scén, o výsledek je postaráno. Nezapomenutelný večer došperkoval s vtipem i noblesou festivalový moderátor Marek Šulc. Srdečné blahopřání patří však v první řadě všem mladým hudebníkům, kteří se letos v do posledního místa zaplněném českolipském kulturním stánku jednoduše opět bl