Již tento pátek začne jedenáctý ročník MHF Lípa Musica. Na co se můžeme těšit v prvním týdnu?
V pátek 21. 9. se v Městském divadle v Jablonci nad Nisou odehraje slavnostní zahajovací koncert. Pražská komorní filharmonie pod vededením italského dirigenta Gaetana d`Espinosy představí předehru k Rossiniho opeře Italka v Alžíru, Dvořákovu Českou suitu D dur a Beethovenovu Symfonii č. 5 c moll, známou jako „Osudová“.
Gaetano d`Espinosa je ve svých čtyřiatřiceti letech dirigentem, o němž mluví celý hudební svět. Během posledních dvou let své kariéry hostoval nejen v Praze, Berlíně, Drážďanech, Lyonu či Poznani, ale také v Ósace a Tokyu. Spojení Pražské komorní filharmonie a světově proslulého dirigenta by rozhodně nemělo uniknout žádnému milovníku hudby.
A co v rámci slavnostního zahájení uslyšíme? Předehru k italské opeře Italka v Alžíru z roku 1813. Její autor, Gioacchino Antonio Rossini, tuto operu složil ve svých jedenadvaceti letech jako druhou v pořadí z téměř čtyřiceti oper, z nichž nejznámější je Lazebník sevillský, a mnoha dalších hudebních děl.
Následuje Česká suita D dur Antonína Dvořáka, jež se skládá z 5 částí. První část je lyrickým úvodem, druhá věta je stylizací polky, třetí část je inspirována dalším tancem, tzv. sousedskou, věta čtvrtá je lyrickým nokturnem a poslední část, furiant, je svou živelností přirovnáván ke Slovanským tancům.
Poslední částí zahajovacího koncertu je Beethovenova „Osudová“. Toto dílo ani autora není třeba představovat, doplníme jenom perličku: motiv z první části „Osudové“, který se vybaví téměř každému, si Beethoven údajně zapsal dle ptačího zpěvu a v konečné podobě ho označil za „rány osudu, který buší na dveře“.
Hned následující den, v sobotu 22. 9., můžeme s festivalem zavítat do kostela sv. Kříže v Novém Oldřichově. Zde se představí dámská dvojice Yasuko Tanaka (trubka) a Kateřina Chroboková (varhany).
Yasuko Tanaka se hře na trubku věnuje již od základní školy, od roku 2003 studuje v Evropě. Absolventka Pražské konzervatoře a tří mistrovských kurzů pod vedením Maurice Andre a Guy Touvrona a v současnosti posluchačka Hudební akademie múzických umění v Praze vystupuje v rámci festivalu s Kateřinou Chrobokovou, mezinárodně oceňovanou hráčkou na varhany, jež dokáže interpretovat jak hudbu minulých čtyř století, tak hudbu současnou. A právě svým zájmem o současnou hudbu inspirovala již několik skladatelů, kteří napsali skladby přímo pro ni.
Dvojice představí především hudbu sedmnáctého a osmnáctého století (Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Händel ad.), zazní ovšem i skladba Pari Intervallo, kterou složil současný estonský skladatel Arvo Pärt.
Poslední koncert prvního festivalového týdnu se odehraje v neděli 23. 9. v kostele Narození Panny Marie v Kravařích. Zde vystoupí soubor Musica Florea a představí Vivaldiho Čtvero ročních dob a Instrumentální koncerty Antonína Reichenauera.
Soubor Musica Florea letos slaví již dvacáté výročí. Během těchto let soubor se svým uměleckým vedoucím Markem Štrynclem hostoval na řadě významných světových festivalů či spolupracoval s význačnými osobnostmi hudebního světa.
V Kravařích (a 7. 10. i ve Filipově) si budeme moci poslechnout nejznámější dílo italského skladatele Antonia Vivaldiho. Čtvero ročních dob se podobně jako výše zmíněná „Osudová“ vybaví většině z nás. Důležitým faktem je Vivaldiho provázanost s českým prostředím, jež je znatelná především prostřednictvím vztahu s hrabětem Václavem Morzinem, jehož kapelu během pobytu v Itálii vedl právě Vivaldi. Skladatel dokonce hraběti Morzinovi dedikoval soubor svých dvanácti koncertů, který obsahuje i Čtvero ročních dob.
Dalším skladatelem, jenž bude souborem Musica Florea představen, je Antonín Reichenauer, jenž také přímo působil v kapele hraběte Václava Morzina. Až v posledních letech byly objeveny jeho instrumentální koncerty, které jsou svým stylem blízké Vivaldimu, a Reichenauer se tak stal Vivaldiho vážným konkurentem.
Program a další informace naleznete na webu festivalu lipamusica.cz.
Zdroj fotografií: lipamusica.cz