Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Lípa Musica pokračuje po změně varhanním recitálem

Do aktuálního pátého festivalového týdnu 19. ročníku MHF Lípa Musica se promítají přijatá krizová protiepidemická opatření vyhlášená v souvislosti s nouzovým stavem, která zapříčinila nutnost zrušení koncertu v Teplicích plánovaného na 6. října a změnu programu českolipského koncertu, který proběhne v neděli 11. října od 17 hodin v bazilice Všech svatých. Místo původně plánovaného představení jednoho z předních českých, ale i světových sborů – Českého filharmonického sboru Brno – se v České Lípě představí vynikající český varhaník Vladimír Roubal společně s legendárním trumpetistou Miroslavem Kejmarem. Program nabídne populární skladby pro toto nástrojové obsazení s přihlédnutím ke specifikům varhanního nástroje v českolipské bazilice. Zakoupené vstupenky na tento koncert zůstávají v platnosti, vstupné se s ohledem na vyhrazenou změnu programu nevrací. Doprodej vstupenek je k dispozici ve festivalové pokladně i online.

Miroslav Kejmar je legendární český trumpetista, studoval na Pražské konzervatoři a na Hudební fakultě AMU u prof. Václava Paříka. Jeho dalšími učiteli byli prof. Adolf Scherbaum, Antonín Dokoupil a Stanislav Šimek. V letech 1970 až 2008 byl členem České filharmonie. Vystupuje v komorních žesťových souborech a trvale spolupracuje se souborem Pražských žesťových sólistů, který spoluzaložil. Desítky let patří k nejvýznamnějším českým sólistům. Jako sólový hráč je známý nejen v Evropě, ale i v Japonsku a Miroslava Kejmara doprovázela řada významných orchestrů. Na svém repertoáru má mnoho koncertů od barokní po soudobou hudbu a jeho diskografie obsahuje nejzásadnější díla trumpetové literatury. Nahrávky jsou zaznamenány na labelech významných světových gramofonových společností. Mimo své působení v klasické hudbě hrál patnáct let s orchestrem V. Hybše, s orchestrem K. Gotta, K. Vlacha a se skupinou Golden Kids. 

Festivalovému publiku není neznámá ani osobnost varhaníka Vladimíra Roubala. Vladimír Roubal pochází z Touškova na Plzeňsku a hudbě se věnuje již od dětství. Nejprve začal se studiem klavíru a akordeonu. Ve čtrnácti letech v kostele svatého Jana Křtitele v domovském Touškově poprvé vyzkoušel hru na varhany. Tento moment byl pro jeho kariéru určující a Vladimír Roubal se rozhodl ke studiu tohoto nástroje na konzervatoři v Plzni, kde studoval u prof. Jitky Chaloupkové. Záhy přešel na Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na varhany u prof. Jana Hory a varhanní improvizaci u prof. Jaroslava Vodrážky. V roce 1988, již jako student Pražské konzervatoře, zvítězil v soutěži varhanní improvizace v Krnově. Tehdy již působil několik let na postu varhaníka a kapelníka baziliky sv. Markéty při benediktinském arciopatství v Praze-Břevnově. Od roku 1990 působí jako ředitel chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově. Zde založil chrámový sbor Collegium Strahoviense a komorní orchestr, s nimiž koncertuje 
a doprovází všechny velké církevní slavnosti. Na svém kontě má Vladimír Roubal několik CD nahrávek. Mimoto zkomponoval hudbu  k několika filmům např. k filmu Jaromíra Polišenského In nomine patris. Vladimír Roubal vyniká nad jinými interprety svou schopností improvizace. Je jeden z nejuznávanějších varhanních improvizátorů v Evropě, ale i ve světě. Koncertuje v různých koutech České republiky, ve světě koncertoval například v Německu, Rakousku, Maďarsku, Holandsku, Itálii, Španělsku, Francii, Polsku, Rumunsku, Moldávii a USA. 

Více informací na www.lipamusica.cz

 

alt
alt