Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Lípa Musica letos uvede tři „neklasické“ koncerty

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se ve svých počátcích prezentoval hlavně jako festival zaměřený na duchovní hudbu. V posledních ročnících se mu však dařilo tento původní rámec stále více přesahovat. Později se stalo tradicí, že v rámci festivalového pořadu zazněl vždy nějaký koncert, který byl výrazně neklasický. Stejně tomu bude i letos, kdy se večerů s atributem neklasický odehraje hned několik.

Zde je tedy pozvánka pro ty, kteří nejsou ortodoxními fanoušky klasické hudby a rádi navštěvují koncerty, které mají přesah i do jiných hudebních žánrů.

Již první z těchto neklasických interpretů může být známý nejen skalním příznivcům festivalu, nýbrž i široké veřejnosti. Není jím nikdo jiný než Dan Bárta, který vystoupí v pondělí prvního října v divadle v Novém Boru za doprovodu Robert Balzar Tria. Jméno Dana Bárty asi netřeba nikomu zvláště připomínat. Snad jen je důležité podtrhnout, že tento umělec je jedním z nejvšestrannějších českých zpěváků, jehož koncerty uspokojí jak hudební konzumenty tak ty nejnáročnější fajnšmekry. Jeho hlas má mnoho poloh a jeho umělecká osobnost lehce překlene celou řadu stylů, vynikajícím hudebním uskupením dokáže Dan Bárta dát originální tvář.

Od roku 2000 známe Dana Bártu i v jeho projektu Illustratosphere, ve kterém spolupracuje i s Robert Balzar Triem, se kterým v programu nazvaném Theyories vystoupí na koncertě v divadle v Novém Boru. Společně se tito interpreti nebojí uchopit a ke svému obrazu přetvořit písně Stinga, Björk, Led Zeppelin, Simply Red nebo Jamiroquai. Se stejným zaujetím ale prezentují Dan Bárta a Robert Balzar Trio písně vlastní.

Dalším koncertem, který svým způsobem splňuje atributy jako neklasický, bude vystoupení zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové a Josefa Feča, kteří se v neděli 14. října pokusí před českolipským publikem o rehabilitaci lidové písně. Koncert se uskuteční v Centru textilního tisku v sousedství hradu Lipý a tento prostor bude pro festival a jeho návštěvníky svým způsobem také jistým novem.

Zuzana Lapčíková pochází z Moravského Slovácka a právě odsud pochází nejhlavnější zdroj její inspirace jak pro zpěv tak pro hru na cimbál. Hru na tento výjimečný nástroj studovala na konzervatoři v Brně. Zároveň absolvovala i etnologii a muzikologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Zuzana Lapčíková těží inspiračně z lidové hudby jižní Moravy a na křídlech této inspirace lehce překračuje hudební žánry. Hrála a zpívala jak s cimbálovými muzikami tak s komorními seskupeními či velkými orchestry. Dokonce lidovou píseň dokázala propojit s jazzem a slavila velké úspěchy kromě jiných s Idou Kelarovou nebo Georgem Mrázem, s jehož jazzovým kvartetem nahrála výborně hodnocenou desku Morava. Na jazzových pódiích se Zuzana Lapčíková setkala i s kontrabasistou Josefem Fečem, který bude jejím koncertním partnerem na koncertě v České Lípě.

Třetím žánry klasiky přesahujícím festivalovým zážitkem potom bude brněnské duo Tara Fuki, které vystoupí v pátek 19. října v českolipské bazilice Všech svatých. Tara Fuki jsou seskupením, které tvoří dvě violoncellistky Dorota Barová a Andrea Konstankiewicz. Obě dvě meditativní a naléhavé zvuky svých violoncell doprovází zpěvem. Jejich hudbu lze jen těžko zařadit do nějaké škatulky, naprosto svébytný projev dua má své kořeny ve společných improvizacích, ze kterých se postupně rodil jejich repertoár. Jejich hudba je křehká a zároveň dynamická, něžná avšak závažně nechávající nahlédnout do nitra autorek. Jejich písně zpívané v polštině a v češtině si brzy podmanily alternativní scény celé Evropy a svůj otisk zanechaly obě violoncellistky i ve střední Americe.

Tolik k pozvánce na neklasické koncerty letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V úvodu bylo řečeno, že festival, který byl původně zaměřen na duchovní hudbu, později směřoval i k širšímu žánrovému záběru, na druhou stranu každý z letošních neklasických koncertů nechává nahlédnout hluboko do nitra a duše svých interpretů. V tomto smyslu lze říci, že se nabízené koncerty od původního duchovního zaměření příliš nevzdálily, spíše otevřely hranice.