„Dva dny po zahájení letošního 13. ročníku MHF Lípa Musica, v pondělí 22. září zažije Česká Lípa českou premiéru barokního mobilního divadla Florea Theatrum, které je věrnou kopií barokních divadel včetně všech technických vymožeností, jakými jsou například propadla, létací stroje, výměna kulis, bouře, vlnobití ad. To vše přijede do České Lípy dvěma kamiony a bude se za asistence 10 lidí stavět 24 hodin. Poté vznikne zcela unikátní podívaná. Divadlo postavíme do velkého sálu KD Crystal a vytvoříme tak nádherný stroj času, protože v moderní architektuře zazní poprvé v historii České Lípy barokní divadlo za doprovodu hudebníků v dobovém oblečení s barokním tancem a zpěvem. Scarlattiho opera Armida za doprovodu ansámblu Musica Florea bude zcela jistě unikátní podívanou pro 500 vyvolených diváků“, zve ředitel festivalu Martin Prokeš.
Základem projektu Florea Theatrum je převozná dřevěná divadelní scéna, která vychází z unikátních konstrukčních technologií vrcholného baroka. Po vizuální stránce je založena na esteticky působivém efektu hloubkové perspektivy, který je vytvářen důmyslnou kombinací bočních kulis, prospektů a sufit. Bohatost rozličných dekorací, historická malířská technika, původní osvětlení založené na součinnosti svíčkových a zrcadlových systémů, to vše autenticky zpřítomňuje poetiku jevištní architektury historických divadel. Vzorem se staly po několik staletí dochované, popřípadě dle dobových parametrů obnovené scénické konstrukce a mašinérie v Českém Krumlově, Litomyšli nebo švédském královském paláci v Drottningholmu.
Studium a uvádění barokních oper v celé jejich hudebně - divadelně - taneční a výtvarné syntéze provází soubor Musica Florea od jeho vzniku. Takto můžeme připomenout významné projekty jako Sub Olea pacis et palma virtutis - Melodrama de Sancto Venceslao (J. D. Zelenka), opery Castor a Polux (J. Ph. Rameau), La Danza (Ch. W. Gluck) nebo Terpsicore (G. F. Händel). K roku 2014 se občanské sdružení Musica Florea rozhodlo vytvořit světově unikátní projekt převozného barokního divadla Florea Theatrum, jehož základem je mobilní dřevěná divadelní scéna s vlastní výškovou konstrukcí, která je inspirována stavebními technologiemi vrcholného baroka.
V České Lípě v tomto unikátním divadelním prostoru zazní barokní opera Armida Giuseppe Scarlattiho, která na své objevení čekala řadu let v prostorách zámku v Českém Krumlově. V roce 1766, kdy kníže Josef Adam ze Schwarzenberku dokončil své zámecké divadlo v Českém Krumlově, vyšlo ve Vídni libreto Marca Coltelliniho (1724-1777) ke Scarlattiho opeře Armida, byť byl provoz oper ve Dvorním divadle po císařském smutku obnoven až 25. října 1766 a tato opera se v tomto divadle podle dosavadních vědomostí do konce roku určitě 1766 nehrála a ani v letech následujících. Rukopisný opis Scarlattiho partitury Armidy se dosud nachází v prostorách zámku Český Krumlov a stejně tak i zmíněné libreto. Toto dramma per musica má pouze dvě jednání a tři jednající osoby, což je u vážných oper té doby dost neobvyklé. Implikuje to komornější přístup k tématu, vhodný pro soukromé uvedení v prostředí zámeckého divadla. Navíc prostředí, do kterých je opera zasazena, tj. zahrada a mořský přístav, figurují mezi scénami, které si Josef Adam ve smlouvě ze dne 18. ledna 1766 objednal u malířů Johanna Wetschela a Leo Merkela.
Projekt G. Scarlatti: Armida – Florea Theatrum 2014 bude z inscenačního hlediska světovou premiérou. Komorní dílo o lásce, zradě a pomstě provede Musica Florea a Hartig Ensemble v uměleckém nastudování otce Florea Theatrum Marka Štryncla.
Komorní opera Armida (1766) ze zámeckého archívu Českého Krumlova
Hudba: Giuseppe Scarlatti ((1712-1777)
Libreto: Marco Coltellini (1724-1777)
obsazení sólistů:
Armida – Alice Martini
Rinaldo – Lucie Rozsnyó
Utaldo – Jaroslav Březina
balet: 4 tanečnice – Nymfy, pomocnice kouzelnice Armidy
barokní orchestr Musica Florea
balet – Hartig Ensemble/Helena Kazárová
režie a choreografie – Helena Kazárová
scénografie – Václav Krajc
kostýmy – Marie Fulková/ prof. Jana Zbořilová
malba, dekorace – Barbora Kyšková, Jiří Blaha
dirigent – Marek Štryncl
Vstupenky na tuto jedinečnou události můžete zakoupit ve festivalové kanceláři, on-line na www.lipamusica.cz či v jakékoli pobočce síti Ticketportal.