Druhé předznamenání oslav patnáctých narozenin MHF Lípa Musica zavedlo více jak dvě stovky návštěvníků na magické místo v saském pohraničí. Sugestivní prostředí ruin klášterního kostela, který je součástí hradu Oybin, rozezněl i v druhém festivalovém preludiu rezidenční festivalový soubor Schola Gregoriana Pragensis. Po exotickém květnovém setkání s japonskými mnichy a budhistickou hudební kulturou, byl červencový večer zasvěcen připomenutí jedné z nejvýraznějších osobností nejen českých dějin - králi a císaři Karlu IV.
Ačkoli se nejen nad Oybinem stahovala celý podvečer těžká vodnatá mračna a nebe osvítil nejeden blesk, nadšení návštěvníci se nenechali odradit hrozbami počasí, ani náročností výstupu na oybinský hrad a do posledního místa zaplnili loď unikátního kostela bez střechy, který se od loňského roku stal letní festivalovou scénou. Po úvodních proslovech, které ještě zkrápěl déšť, se naštěstí počasí umoudřilo a finále koncertu již ozdobilo hvězdné nebe.
V loňském roce festival v tomto výjimečném prostoru, který je silně spjat s českou historií, připomněl osobnost G. de Machauta, jenž působil u Jana Lucemburského. Letos, kdy nejvýraznějším výročím promítajícím se do českého kulturního dění jsou oslavy 700. výročí narození Karla IV., byl na program zařazen nový projekt Davida Ebena a jeho Scholy, který je cele věnován představení hudební kultury spjaté právě s druhou lucemburskou kapitolou českých dějin.
Karel IV. sám na Oybinu působil a založil zde klášter celestýnů, jehož pozůstatkem jsou právě kostelní ruiny. A ty rozezpívala Schola Gregoriana Pragensis posílená o zpěv a tóny gotických harf v podání Barbory Kabátkové a Hany Blažíkové sakrálními i světskými zpěvy, jež zněly v době Karla IV. Jednohlasé i vícehlasé zpěvy chorální kontrastovaly se staročeskými písněmi a hudební program tak důmyslně provedl posluchače jednotlivými etapami života Otce vlasti, připomněl jeho úspěchy, počínání i některé jeho libosti. David Eben výstižně program představil slovy: „Přáli jsme si, aby naše nahrávka byla jakousi hudební obdobou barevné gotické vitráže z doby Karlovy. Snažili jsme se zachytit onu mnohovrstevnatost dobové hudební kultury 14. století.“ A to se mu bezpochyby a beze zbytku podařilo. Program ve svém jádru spjatý především s pražským prostředím získal navíc ještě další dimenzi díky geniu loci oybinských ruin, z nichž dodnes dýchá duch neobyčejné osobnosti Karla IV. Lípa Musica tak směle a s jednoznačným úspěchem stvrzeným dlouhým potleskem i výkřiky bravo vstříc svým půlkulatým narozeninovým oslavám, které naplno vypuknou 14. září v České Lípě s Radkem Baborákem, Českou Sinfoniettou a jejich váženými německými hosty.
15. ročník MHF Lípa Musica pořádá pod záštitou Mgr. Daniela Hermana, ministra kultury, J. E. Dr. Arndta Freiherr Freytaga von Loringhoven, německého velvyslance v ČR, Dr. Evy-Marie Stange, saské státní ministryně pro vědu a umění, Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického, Martina Půty, hejtmana Libereckého kraje, Oldřicha Bubeníčka, hejtmana Ústeckého kraje, primátora Liberce, T. Batthyányho, starostky České Lípy, R. Žatecké, a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 již tradičně ARBOR - spolek pro duchovní kulturu. Partnerem festivalu je mimo jiné státní podnik Lesy ČR.
Více fotografií najdete na www.lipamusica.cz