Když jsem byl osloven, abych se v letošním roce jako umělecký garant spolupodílel na tvorbě programu Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, byl jsem absolutně nadšen. Vždy bylo mým přáním vyzkoušet si takovouto roli a angažovat se ve výběru a oslovování umělců, kteří budou tvořit páteř celého festivalu. Za svůj umělecký život jsem měl příležitost potkat desítky fenomenálních muzikantů z celého světa, ať už to bylo při studiích, či na různých soutěžích, koncertech nebo festivalech. Hudba vždy mluví stejným jazykem, a proto když se potkají dva muzikanti, mnohdy se vytvoří vazby trvající třeba i celý život. Mám proto to potěšení vám představit pár z mých kolegů, kteří přijali pozvání na letošní festival.
Ruského houslistu Sergeje Malova, který́ je multitalent a hraje i na violu a violoncello da spalla, jsem potkal na soutěži ve Finsku v roce 2005. Tenkrát nikdo z nás nevyhrál, sbírali jsme zkušenosti, nicméně od té doby jsme se při různých příležitostech potkali již několikrát a já mám radost, že Sergej na festivalu zahraje na všechny tři nástroje a představí se na dvou koncertech. Můj kamarád Noah Bendix-Balgley, který́ je koncertní mistr v Berlínské filharmonii, byl se mnou také na soutěži. Známe se již několik let a troufám si tvrdit, že máme podobné pole působnosti. Oba dva jsme koncertní mistři, přitom aktivní sólisté i komorní hráči. Připravili jsme si recitál dvou sólových houslí, kde zazní mimo jiné i veledílo Eugéna Ÿsaÿe – Sonáta pro dvoje housle.
Sergej Malov
Pro festival jsem také vytvořil festivalový́ sextet, který́ zahraje jedno z nejlepších děl 20. století, Schönbergovu Zjasněnou noc. Obsazení sextetu je světové. Kromě již zmíněného Sergeje Malova, který se chopí v sextetu violy, bude dalším hráčem Máté Szücs, maďarský violista, jenž působil jako vedoucí skupiny viol v Berlínské filharmonii. Na violoncella budou hrát můj blízký kamarád, fantastický Tomáš Jamník a Julian Steckel z Německa, se kterým jsme se seznámili, když hrál sólově s Českou filharmonií. Na housle bude po mém boku hrát Tobias Feldmann, německý houslista, který́ je rovněž laureátem soutěže královny Alžběty v Bruselu.
Velmi se také těším na koncert Janoska Ensemble. S houslistou Ondrejem Janoskou jsem se potkal, když mi bylo sedm let, na Kociánově houslové soutěži. Od té doby jsme se neviděli, nicméně hudební svět je malý a když někdo umí, je vidět a slyšet. Janoska Ensemble si publikum získává svojí nenapodobitelnou virtuozitou a vlastním crossover stylem. Akordeonistu Alexandera Hrusteviche znám z YouTube. Ano, z YouTube! Tento fenomenální umělec zahraje na akordeon nemožné. Čajkovského houslový́ koncert, včetně orchestrálního partu? Žádný problém!
Janoska Ensemble
Vždy se mi líbil zpěv a cappella – tedy bez instrumentálního doprovodu, jen čistý zpěv. Mám ohromnou radost, že na festivalu vystoupí uskupení The King’s Singers, které jsem jako student poslouchal a obdivoval. Bude to velkolepý zahajovací koncert, který se 17. září uskuteční v nádherné klášterní bazilice v severočeských Hejnicích.
Prague Cello Quartet okouzluje nejen svojí hrou na violoncello a skvělými vlastními aranžemi, ale i humorem, jímž sympaticky doplňují celý program. Sólový́ klavírní recitál Miroslava Sekery si nenechte ujít. Je to jeden z nejlepších českých pianistů a také můj dlouholetý́ kamarád a kolega, se kterým jsme doslova „prokoncertovali“ půlku světa.
Lípa Musica je festival, který́ se svým rozsahem, kreativitou a kvalitou umělců řadí mezi absolutní špičku. Chci festivalu Lípa Musica poděkovat, že mi svěřili tuto roli uměleckého garanta. Je to zodpovědnost, ale je více příjemná, než svazující, a já mám radost, že mohu některé umělce představit českému publiku vůbec poprvé. Věřím, že koncerty posluchače zahřejí na srdci, protože to je pro nás největší odměnou a smyslem toho, proč to děláme a proč hudba vůbec existuje.
Josef Špaček,
umělecký garant MHF Lípa Musica v letech 2019 a 2020
Josef Špaček