Dnes je 21. 11. 2024
svátek má Albert

Festivalové tipy na poslední chvíli

Čas prázdnin a dovolených se pomalu chýlí ke svému závěru a nová umělecká sezóna už klepe na dveře. Hned s prvním zářijovým dnem odstartuje hlavní koncertní řada 22. ročníku festivalu Lípa Musica, na který Vás srdečně zveme. Před námi je sedmnáct koncertů, kterými si můžete zpříjemnit nastávající podzimní dny, a to až do začátku listopadu. Lípa Musica je v letošním roce naladěna na klavírní notu pod pomyslnou taktovkou umělecké garantky Jitky Čechové, první dámy českého klavíru, a nabídne tak celou řadu koncertů představujících pestrou paletu klavírního umění. Ale nebyla by to Lípa Musica, kdyby její menu nehýřilo i dalšími hudebními vůněmi a chutěmi... Nabízíme vám pár tipů na poslední chvíli, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. 

Cesty… kde se cesty kříží a kde rozcházejí, jaké si sami vybíráme a jaké jsou osudové a nevyhnutelné… to je prizma, kterým se houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník dívají na díla Leoše Janáčka, Gideona Kleina a Erwina Schulhoffa, napsaná v rozmezí pouhých pětatřiceti let 20. století. Jejich společným jmenovatelem je pohyb, cesty, po kterých autoři putovali… Janáček i Schulhoff toužili ve jménu slovanské vzájemnosti po Rusi, Gideona Kleina fascinovala Itálie. Ačkoli jejich osudy vesměs poznamenaly tragické dějinné události, pro všechny skladatele je společné jedno. I přes životní neštěstí dokázali do svých skladeb promítnout také kus optimismu a potvrdit exupéryovské tvrzení, že „Cenu má pouze cesta. Pouze ona trvá, kdežto cíl je iluze poutníka, kráčejícího od hřebene k hřebeni, jako by smysl byl v dosaženém cíli.“ Hluboký, virtuózní, autentický večer balancující na hraně technických možností obou nástrojů je cestou, která má více než cenu…

15/9/19.00 | Hrádek nad Nisou, kostel sv. Bartoloměje
Cesty
Josef Špaček – housle, Tomáš Jamník – violoncello

Janáček / Bach / Klein / Schulhoff
vstupenky

Západovýchodní díván, jeden z vrcholů básnické tvorby Johanna Wolfganga von Goethe inspirovaný tvorbou perského básníka Háfize, je selamem, pozdravem, který Západ vysílá Východu, neboť se nabažil svého zimomřivého vyhublého spiritualismu a rád by se osvěžil zdravým tělesným světem Orientu. Tak charakterizoval Goethovo dílo německý romantik Heinrich Heine okouzlený úchvatným pocitem životní rozkoše, kterou Goethe musel prožívat, když stvořil verše tak lehké, tak blažené, tak nadýchané a vzdušné, že se člověk nad nimi v údivu zarazí a sám sebe se ptá, jak něco takového bylo v němčině vůbec možné… Jedno z nejintimnějších děl o vztahu Okcidentu a Orientu inspirovalo od svého vzniku řadu umělců všech možných oborů. Hudebníci souboru Anima Şirvani interpretují Goethův Díván ze svého osobního, bohatě pluralitního pohledu pramenícího v zázemí v historickém regionu Širván, kde velká hedvábná stezka spojovala Západ a Východ po tisíc let… Západní hudbu kombinují s mugamem, improvizovanou hudbou podle specifických pravidel, kterou si již od středověku předávají generace hudebníků na pomezí Evropy a Asie. Poznejte nefalšovanou hudební vůni a chuť orientu v dialogu se západní křesťanskou kulturou…

22/9/19.00 | Prysk, kostel sv. Petra a Pavla
Západovýchodní díván
Anima Şirvani

evropská barokní hudba v dialogu s hudbou staré Persie
vstupenky

Tango. Fenomén, který prošel závratnou proměnou od své nejsyrovější podoby zrozené ve špinavých putykách a vykřičených domech Buenos Aires a Montevidea po virtuózní, a přesto tak čistý styl „nového tanga“ jeho krále Ástora Piazzolly. Na svém triumfálním tažení pokořilo tango nejen svět hudebníků a tanečníků. Stalo se inspirací tvůrcům z rozmanitých oborů a odvážně překračuje hranice světa umění. Pro své vyznavače je to životní styl, filozofie, stav mysli, který na okamžik odkrývá lidské hloubky, vášně i slabiny, aby je elegantním gestem znovu zahalilo rafinovaným závojem spředeným z rytmu, napjatých váhavých tónů a pohybů. Prožijte ojedinělou tangovou show, která v příběhu anděla odkrývá tajemství naší duše. Hudebně-taneční obrazy umocněné zvukovým a světelným designem vás prostřednictvím fenoménu tanga zavedou do vlastního nitra. V jednom okamžiku budete obklopeni láskou, něhou a smyslností a v dalším svíráni nejkrutější bolestí a steskem… To vše nabídne charismatické taneční duo Tangonexion a autentický Escualo Quintet, který je svým nástrojovým obsazením identický s kvintetem právě legendárního Ástora Piazzolly.

23/9/19.00 | Kamenický Šenov kino Hvězda
Misterio del Ángel

Escualo Quintet
Gabriela Vermelho – zpěv
Tangonexion: Patricie Poráková, Javier Antar – choreografie, tanec

Misterio Del Ángel – Tango Argentino / pocta argentinskému tangu
vstupenky

Alter ego... Dvě těla, jeden dech, druhé já… Tak by se ve zkratce dal charakterizovat ojedinělý projekt klarinetisty Davida Orlowského a loutnisty Davida Bergmüllera, který svádí dohromady různé hudební tradice a dva nástroje, které dosud nikdo nespojil. Společně se vydávají na cestu do neprobádaných zvukových světů. Klarinet je hlasem zašlých časů, zatímco loutna se připojuje a vytváří rytmické struktury umožňující novým i starým časům plynout společně v jejich originálních minimalistických skladbách. Orlowským jako by se klarinet proměnil v lidskou bytost, když zpívá písně Johna Dowlanda nebo Purcellovu lamentaci královny Dido. Neotřelý zvukový svět, kdy se oba nástroje citlivě pojí v jeden oduševnělý organismus, vás hypnotizuje svojí lyrikou, křehkostí, něhou i drsností. A právě v ten okamžik možná zatoužíte být v tlumeně osvětleném klubu nebo malém baru, v dobách, kdy se ještě kouřilo, pít whisky a poslouchat až bolestně intimní projev těchto dvou mladých hudebníků… Ale nebojte se, do zakouřeného klubu vás nevezmeme, nabídneme vám pozvání do unikátní nové liberecké židovské synagogy, která je pro stylově nevázané hudební ozvěny alter ega, v němž se ozývá i klezmer, doslova jako stvořená…

27/9/19.00 | Liberec Nová synagoga
Alter Ego
David Orlowsky – klarinet
David Bergmüller – loutna

Purcell / Dowland / kompozice umělců
vstupenky

Svatováclavský koncert
Klavírní zaměření letošního festivalového ročníku naplno rozkvete prvním vystoupením umělecké garantky Jitky Čechové na slavnostním svatováclavském koncertu. Tato vynikající česká klavíristka je za své interpretační kvality ověnčená celou řadou ocenění na českém i mezinárodním poli. Těžiště jejího repertoáru představují díla českých autorů, její inaugurační koncert však bude pestřejší. Nabídne totiž hned tři podoby klavíru jako sólového nástroje, a to v klavírním triu, duu s houslemi či trubkou. Rozkošné dílo Beethovenova současníka Voříška zazní ve společnosti mladistvého kusu romantika Mendelssohna-Bartholdyho a vtipného raného opusu modernisty Dmitrije Šostakoviče. Jitka Čechová pro tento večer přizvala navíc svůj dvorní ansámbl – Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, které patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti a s nímž Čechová v posledních letech pravidelně sbírá ta nejvyšší mezinárodní uznání. Svatováclavský klavírní koktejl namíchaný společně s pardubickými filharmoniky překvapí svou pikantní pestrostí a potěší svým půvabem, a tedy bude mít bezpochyby svých pět pé…

28/9/19.00 | Nový Bor, Městské divadlo
Svatováclavský koncert
Jitka Čechová – klavír, Jiří Houdek – trubka
Jan Páleníček – violoncello
Komorní filharmonie Pardubice
Jan Talich – housle, dirigent

Voříšek / Šostakovič / Mendelssohn-Bartholdy
vstupenky

To vše a mnohem více nabízí festival Lípa Musica v měsíci září. Kompletní přehled programu s možností rezervovat či přímo zakoupit vstupenky najdete zde.
www.lipamusica.cz


 

alt
alt
alt
alt
alt