Letošní festivalový ročník uzavře trojice projektů z různých uměleckých oblastí. Ve čtvrtek 24. října se festival v rámci hlavní koncertní řady naposledy představí v České Lípě. Z technických důvodů nebude uvedeno původně avizované taneční představení Lenky Vagnerové a její Company s názvem Lešanské jesličky, v České Lípě představí mim, autor, režisér, choreograf a pedagog Radim Vizváry, který patří mezi nejvýraznější mezinárodně uznávané osobnosti současného mimického divadla v Evropě. Vizváry, coby žák Borise Hybnera, je držitelem Ceny Thálie 2016 v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr za herecký výkon v unikátním představení Sólo, a právě to uvede i v Jiráskově divadle v České Lípě. Vstupenky na toto představení jsou ještě v prodeji, po skončení bude následovat moderovaná debata s umělcem v divadelním baru. 18. ročník pak vyvrcholí vystoupením famózního Janoska Ensemble na závěrečném koncertu v Novém Boru se strhujícím programem Janoska Style. Poslední vstupenky na tento koncert jsou ještě k dostání v pokladně festivalu i v Novém Boru.
V tomto projektu jsem shrnul dosavadní zkušenosti a dovednosti. Vedle moderní formy jsem se odhodlal probudit i klasickou pantomimu, avšak v mém pojetí i diváka. Chtěl jsem ukázat vývoj pantomimických stylů – od romantické pantomimy až po moderní styly. Taková malá encyklopedie. Režijní koncept ukazuje mima v herecké šatně, který se připravuje na různá představení. Během několika kostýmních převleků zakomponovaných přímo na scéně ztvárňuji deset různých charakterů a příběhů,“ představuje svůj projekt Radim Vizváry.
O den později uzavře festival svoji letošní ústeckou kapitolu v rámci prestižního programu Rodinného stříbra za podpory Ústeckého kraje. V pátek 25. října se festival po letech vrátí na zámek ve Šluknově, aby zde zazněl sólový klavírní recitál v podání jednoho z předních českých klavíristů – Miroslava Sekery. Večer věnovaný skladbám Chopina a Janáčka je již zcela vyprodán. Předcházet mu bude moderovaná debata s umělcem, kterou povede Marek Šulc. Tento večer se současně bude konat ve spolupráci s Dny česko-německé kultury pořádanými ve spolupráci s Euroregionem Labe a Collegiem Bohemicum. Tento koncert je již vyprodaný.
Svoji dospělost, tedy 18. narozeniny, festival Lípa Musica završí v sobotu 26. října v Novém Boru na závěrečném koncertu, kde vystoupí světově respektovaný a obdivovaný Janoska Ensemble. Kvarteto umělců převážně ze Slovenska si svoji popularitu vysloužilo pro neobyčejnou muzikalitu a osobitý přístup ke klasické hudbě, kterou propojuje s dalšími žánry, jako je jazz nebo národní hudba ze všech koutů světa. Úspěšný program jejich debutového alba „Janoska Style“ z roku 2016 se stal mezinárodně uznávanou ochrannou známkou souboru. Už v roce 2017 získal soubor za tuto nahrávku zlatou desku, proto program hudebníci hrají znovu a znovu a s neutuchající vášní mísí inovativní aranže známých klasických kusů z Podunají s jazzem, popem, latinskoamerickou i balkánskou folklorní hudbou. Vycházejí z motivů různých světoznámých skladatelů, třeba Strausse, Masseneta, Kreislera, Rachmaninova, Bizeta, Waxmana, Piazzoly, Sarasateho či Paganiniho, začleňují je harmonicky do celku a dostávajíce své pověsti mistrů melodie přidávají vlastní nápady. Jejich absolutní souznění dokazuje, že tito čtyři hudebníci jsou opravdu jedna rodina. S maximální virtuozitou a dokonalým improvizačním uměním Janoska Ensemble snová pestrou hudební texturu, která jedinečným způsobem překlenuje staletí a umožňuje vychutnávat kontrasty mezi nespočetnými hudebními žánry. Poslední vstupenky na závěrečný koncert jsou ještě v prodeji.
„Na festivalu představíme program z naší první nahrávky, která dostala ve velmi krátkém čase zlatou desku. Bylo to velmi potěšující až neuvěřitelné i pro naše vydavatelství Deutsche Grammophone, že ansámbl, který předtím žádnou nahrávku nevydal, hned napoprvé takto uspěje. Jsme z toho velmi nadšení. Je to v podstatě taková naše vizitka, výběr. Program obsahuje klasické virtuózní skladby v našich úpravách, například předehra ke Straussovu Netopýrovi, Liebeslied Fritze Kreislera nebo Fantazie Carmen, které je velmi těžká… jsou tam krásné skladby, jako Mediace Thaïs, tango od Astora Piazzolly, ale také vlastní skladby, které píšu většinou já a bratr Roman. A to jsou většinou skladby, které jsou věnované našim dětem, třeba skladba, kterou jsem věnoval svému synovi Amadeovi, které mu je nyní pět let a je velmi talentovaný, hraje na klavír i housličky, to je skladba Rumba pro Amadea. Roman napsal skladbu pro svoji dceru, které se jmenuje Melody a je to Melodie pro Melody . Program končí skladbou Paganinoska, což je naše úprava na 24. Capriccio, které je velmi populární po celém světě. Tato skladba má v našem podání miliony zhlédnutí na internetu a je to opravdu naše srdcovka, kterou často uvádíme i v našem novém programu Revolution jako přídavek. Často už se nám stává, že si publikum samo na koncertech říká, které skladby by chtělo slyšet. A to je pak opravdu úplně jiná atmosféra, než na klasických koncertech,“ říká klavírista ansámblu František Janoška.
Tímto projektem se uzavře hlavní koncertní řada letošního osmnáctého festivalového ročníku. Následovat bude ještě tradiční epilog ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa s názvem Má to smysl, na němž se na jednom pódiu společně představí Josef Špaček a největší talenty českolipské základní umělecké školy. Koncertu, který se uskuteční 7. listopadu v KD Crystal v České Lípě, budou předcházet mistrovské kurzy pro žáky ZUŠ, které Josef Špaček povede 6. listopadu v prostorách ZUŠ. Předprodej vstupenek na zahajovací koncertu 19. ročníku MHF Lípa Musica a současně Koncertu pro kraj, který proběhne 12. září 2020 v Liberci a vystoupí na něm proslulý soubor L’Arpeggiata s uměleckou vedoucí Christinou Pluhar, bude zahájen 18. listopadu 2019.
Více infomací a možnost rezervovat si vstupenky na www.lipamusica.cz.