Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Lípa Musica 2009 aneb jak si užít koncert číslo dvě?

Archiv

úterý 22. září v 19 hodin
kostel sv. Kříže, Nový Oldřichov
„Flos inter spinas“ – „Kvítí mezi trny“
části officií ke světicím z pramenů kláštera sv. Jiří
a chrámu sv. Víta na Pražském hradě
Tiburtina ensemble
Vladimír Jelínek – varhany
Barbora Sojková – umělecká vedoucí


Jak si máme vysvětlit název programu Kvítí mezi trny? Souvisí nějak se skutečností, že jde o legendy ze života svatých panen?


Panna Maria obklopená čtyřmi svatými pannami – časté zobrazení královny panen a jejích družek sv. Kateřiny Alexandrijské, sv. Doroty, sv. Barbory a sv. Markéty – jasně svědčí o veliké úctě a pozornosti, která byla této pětici ve středověku věnována. Tento večer je připomínkou trnitých životů těchto mučednic. A také úcty k nim tak, jak se nám zachovala ve středověkých rukopisech.


Půjde evidentně o hudbu pro fajnšmekry. Jak se daří na podobné lahůdky lákat veřejnost z obcí, ve kterých koncerty probíhají?


Naše posluchače můžu ujistit, že se nejedná o koncert, který je posluchačsky náročný, jedná se totiž o gregoriánský chorál v podání půvabných mladých dívek, který je proložen varhanními improvizacemi. Z naší zkušenosti vyplývá, že právě takovéto zajímavé projekty lákají své posluchače nejen svou programovou strukturou, ale i místem konání.


Jsou lidé, třeba z České Lípy, kteří stihnout objet celý program festivalu?


Ano jsou mezi námi i takoví, kteří absolvují téměř všechny koncerty festivalu. V loňském roce jsi k nim také téměř patřil. Ale je to samozřejmě individuální. Koncepce festivalu není totiž namířena na jednu cílovou skupinu, ale tak, aby si vybral téměř každý. To je i jeden z našich cílu oslovit skrze vrcholné interpretační umění co nejširší počet posluchačů.


Co si máme představit pod pojmy gregoriánský chorál či středověký vícehlas?


Gregoriánský chorál patří mezi najstarší dochovanou hudební tradici, ze které vzešlo téměř vše, co nás v hudebním světě obklopuje. Je to tradice, kterou nám zde zanechali naši předkové, je to tradice vycházející z církevního prostředí a byla pro naší a budoucí generace zachována pomocí rukopisů a ústní tradice.


Jde o soubor ženský. Vystoupí v dobových či současných oděvech?


Jak jsem již zmínil, jde o soubor půvabných dívek … a  vystupují v současných oděvech :o)).


Uslyšíme pouze hlasy a varhany nebo bude sbor doprovázet i nějaký další hudební nástroj?


Překrásné ženské hlasy spojené v jeden, doplněné varhanními vsuvkami, budou tvořit dokonalou atmosféru oldřichovského kostela. Zvu všechny na další ojedinělý hudební svátek.