Dnes je 21. 04. 2025
svátek má Alexandra

Lidé z Podještědí protestovali podruhé proti těžbě uranu

Archiv

Šlo již o druhý protestní mítink obyvatel Podještědí, první se konal u památné tisícileté lípy v Kotli na konci prosince. Snahu o vyhlášení místa nedaleko od Osečné a Českého Dubu za chráněné ložiskové území nebereme na lehkou váhu, zakládáme občanské sdružení a svou zem se chystáme bránit, řekl pořadatel protestu Josef Jadrný ze Strany zelených.


"Ministerstvo životního prostředí rozhodne o vyhlášení chráněného ložiskového území pravděpodobně do konce února. Majitelé pozemků, obce a ani jejich obyvatelé však nepatří podle socialistického horního zákona z roku 1988 mezi účastníky řízení a nemohou do vyhlášení ložiskového území vůbec zasahovat. Nový zákon se teprve připravuje a požadujeme, aby se vyhlášení chráněného ložiskového území odložilo do doby, než začne platit," prohlásil Jadrný.


Účastníci mítinku odešlou protestní dopisy na ministerstvo životního prostředí a také přímo ministru Martinu Bursíkovi. "My tady doly nechceme. O tom, co tady bude, bychom měli rozhodovat i my, a ne jenom ministerští úředníci," uvedl českodubský místostarosta Martin Bobek.


V Podještědí se pod zemí ukrývají důležité zásobárny pitné vody a těžba uranu by je ohrožovala. Podle Bobka by vyhlášení chráněného ložiska zastavilo rozvoj oblasti v okolí Kotle. Stavět by se tam smělo pouze se souhlasem státního podniku Diamo. Obce Český Dub, Osečná, Světlá pod Ještědem a Janův Důl se proti vyhlášení ložiskového území ohradily. "To, že nejsme účastníky řízení, je v rozporu s ústavou. Současný horní zákon porušuje vlastnická práva obcí i správu jejich území," uvedl Bobek.


Uranovou rudu objevil Státní podnik Diamo v lokalitě Osečná - Kotel už v 60. letech, teprve letos na podzim ale firma požádala o vyhlášení chráněného ložiska. S chráněným ložiskem se počítá na území 10,5 kilometru čtverečních. Mimo jiné tam pramení řeka Ploučnice. V ložisku se nachází kolem 20.000 tun uranové rudy, což podle Jadrného představuje v současných cenách asi 120 miliard korun.


"Peníze tady stojí jednoznačně proti lidským životům, ale my si nenecháme zničit těžbou uranu krásnou přírodu," řekl jeden z účastníků protestu Felix Čermák. Člen Strany zelených v Libereckém kraji Miroslav Hudec upozornil, že těžba uranu by přinesla do Podještědí vážné sociální problémy, podobně jako v minulosti do České Lípy a do Stráže pod Ralskem. "Česká Lípa se rozrostla o velká sídliště a s uranem a s horníky přišla kromě jiného i obrovská kriminalita," dodal Hudec.


V Hamru na Jezeře a Stráži pod Ralskem se uran dobýval od konce 60. let. Ve Stráži používalo Diamo k těžbě kyselinu sírovou, jež katastrofálně poničila přírodu. Odstraňování škod kolem Stráže potrvá desítky let a přijde na 40 miliard korun. V Hamru se těžilo klasickou hlubinnou metodou. V obou lokalitách v první polovině 90. let Diamo těžbu uranu zastavilo. Cena uranu se však v poslední době zvýšila až sedminásobně a začíná se mluvit o obnovení těžby v oblasti Stráž - Hamr na Jezeře, kde leží 115.000 tun rudy, což v současných cenách představuje kolem 500 až 600 miliard Kč.