Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Štafeta: David Luňák

Štafetový kolík od Michala Šandora převzal David Luňák. Mladý muž, který si programováním vydělal první peníze už ve třinácti letech. Ve škole však úplně nestíhá. Co na to rodiče? Co jiné koníčky, vzory? Proč pracuje pod přezdívkou Max Payne? A komu předal štafetu?

 

Víš, do čeho tě Michal Šandor namočil?

 Úplně ne. Řekl, že mě navrhl pro rozhovor. Je to prý štafeta a on mi ji pomyslně předal.

 Jde o seriál, v němž bychom chtěli v i-novinách představit co nejvíce lidí z Českolipska. Pokusit se najít na každém něco zajímavého. Asi bychom měli dopředu prozradit, že se známe ze školy. Více než rok jsem tě učil chemii, ale v té jsi zrovna neperlil. Vím ale, že se zajímáš o počítače. Někdo využívá počítač pasivně jiný aktivně. Co je tvůj případ? 

 Počítač používám aktivně. V současné době dělám webové stránky a starám se o počítače v několika firmách. Na hry mi nezbývá čas.

 A začínal jsi s nimi jako většina kluků nebo tě komp rovnou okouzlil jako pracovní nástroj?

 První počítač jsem dostal od svého strýce v sedmi letech. Ale tehdy jsem hrál jen hry. Až o pár let později jsem se začal učit dělat s ním i jiné věci.  Bavilo mě to a vždycky jsem si chtěl vymyslet vlastní hru.

Musím se smát, když tě slyším, že tě učení bavilo. Já ten pocit nikdy neměl. Jak ses učil práci na počítači? Z knížek, od kamarádů ... nebo ti snad něco dala škola?

Trávil jsem u her hodně času. Rodičům už to vadilo, tak mi předplatili počítačový časopis s návody. Já v něm našel seriál o tvoření webových stránek. To mě bavilo ze všeho nejvíce. Škola mi toho v počítačích moc nedala.

 A neuvažoval jsi někdy o odchodu z gymnázia? Nebyl bys první případ. Už jsem zažil několik studentů, kteří byli v počítačích opravdu dobří, ale na klasickém gymnáziu se trápili. A vlastně nejen sebe. Ve specializované škole plné podobných nadšenců se úplně změnili.

 Uvažoval jsem o tom často, ale pokaždé jsem došel k závěru, že odejít nechci. Teď už o tom nepřemýšlím, protože bych musel začínat střední školu od začátku.

 Dobře, nechme školu. I pro mě bude lepší, když tě nebudu navádět, abys v době normativů odcházel někam jinam. Jak dopadla tvoje touha udělat vlastní počítačovou hru?

 Přišel jsem na to, že programování hry není zrovna jednoduché. Udělal jsem něco podobného hře Mario, ale potom mě to už tak nebralo a začal jsem s webovými stránkami, které mi přišly o poznání jednodušší. Také se mi líbilo, že mé stránky někdo občas navštívil, kdežto hru hrál jen můj kamarád ze základky.

 Programuješ stránky od základů anebo využíváš redakční systémy?

 Pracoval jsem i s hotovými redakčními systémy např. Joomla nebo Wordpress, ale normálně to nedělám. Všechny stránky, které na internetu v současnosti mám, jsou dělané od základu.

Mimochodem, jak se ti líbí nové i-noviny?

 Jsou povedené. Líbí se mi vzhled i přehlednost. Určitě to bylo hodně práce.

 To máš kliku :o). Zkoušel jsi i nějaké programátorské soutěže nebo ses rovnou stál takovým poloprofesionálem?

 Párkrát jsem někam přihlásil webové stránky, o kterých jsem si myslel, že se mi povedly, ale nikdy jsem žádné velké úspěchy neslavil. Asi nemám nijak výjimečné grafické cítění. Pokud firma chce stránky, v devadesáti procentech případů mi přesně nadiktují, jak mají vypadat. Ve zbytku případů mi s podobou webu pomáhá grafik a já potom jeho návrh převedu do kódu stránky.

 Jako otce jen o málo mladších synů mě zajímá, jak to zvládají tvoji rodiče. Zaprvé, že asi i díky práci až tak neválíš ve škole, a za druhé, že si od nějakých šestnácti let vyděláváš.

 Vydělávání snášejí dobře. Věří mi, že s penězi neudělám nějakou hloupost. Tu školu už snášejí hůře, ale i tady mi věří, že to zvládnu.

 Už vzdali potřebu každého rodiče mít doma jedničkáře?

 Bylo to pro ně těžké, protože do páté třídy jsem měl jen jedničky. První rok na gymplu nějaké dvojky. Pak se to zhoršilo a naději na jedničky asi ztratili.

 Tak ještě k práci. Představ si, že jsem ředitelka základní školy a budu chtít udělat školní web. Tak, aby učitelky zvládly jednoduše editovat, mohly komunikovat se žáky. Jsi schopný takovou službu poskytnout? Včetně dokladu.

 To by neměl být problém.

 Kolik si má připravit?

 Záleží na mnoha věcech. Jak složitý redakční systém? Jak rozsáhlý web? Musel bych se s paní ředitelkou sejít.

 Ty jsi fakt profík. Tak to byla malá reklama. Co bych pro studenta neudělal, když už ho nedoučím areny. V kolika letech sis poprvé přivydělal?

 Díky! Myslím, že mi bylo třináct. Ty stránky už na webu nejsou. Nejmenované firmě už jsem udělal jiné.

 A co že sis jako svůj pseudonym vybral zrovna hrdinu střílečky Maxe Payna?

Tahle hra se mi líbila. Dnes už by to asi nikoho nevzala. Grafika a všechny tyto věci šly hodně rychle kupředu.

 Stíháš i jiné koníčky? Vysedávání u počítače není úplně ideální pro normální vývoj.

 Hrál jsem florbal a byl jedenáct let ve skautu. Poslední dva roky jako vedoucí, ale začalo to tam být jiné, a tak jsem toho nechal. Teď už mi zbývá jen škola a počítač. Samozřejmě mám také přátele.

 Blížíme se ke konci. Byl to tvůj první rozhovor?

 Tento byl první. Ještě jsem toho tolik nedokázal, abych dělal rozhovory.

 S Michalem jsme minule založili ještě jednu tradici těchto rozhovorů. On chtěl, abych se ho zeptal, co je jeho největší úspěch. Neboj, nebudu se tě ptát na největší úspěch. Na co chceš, abych se tě na závěr zeptal?

 Koho ve světě počítačů obdivuji nejvíce.

 Koho ve světě počítačů obdivuješ nejvíce? Ještě řekni proč, protože já kromě Billa Gatese nikoho jiného neznám.

 Je to Linus Torvalds, což je tvůrce kernelu - jádra Linuxu. Jde o volně šiřitelné operační systémy. Většina programátorů je používá. Jsou spolehlivější než windows. Dnešní linux sice obsahuje asi jen dvě procenta jádra, který napsal Linus, ale byl to on, kdo položil základní kámen. Proto ho obdivuji.

 A (snad už brzy tradiční) otázka na závěr: Komu předáš štafetu? S kým bych měl udělat rozhovor příště?

 Napadl mě asi jen Štěpán Slaný, manažer týmu FBC Česká Lípa, reprezentant a trenér. Známe se sice jen od vidění z florbalu, ale mohl bych vás s ním kontaktovat. 

Nemusíš. Já s ním jdu za chvíli na pivo. Máme spolu nějaký kšeftík. To se opravdu povedlo.

 ------------------

David Luňák se narodil 7. září 1992 v České Lípě. Vzdělávat se začal na ZŠ Dlouhá, pokračoval na ZŠ Partyzánská. V současnosti navštěvuje sextu českolipského gymnázia. Od roku 2008 spolupracuje s firmou Jursoft s.r.o. (www.jursoft.cz).