Na místa na okrajích lesů, kudy jeleni a další mohutnější zvířata na komunikace chodí, myslivci nanesou odpuzující roztok. Novinářům to dnes řekla vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu v Liberci Stanislava Jakešová.
"Odpuzujícím roztokem natřou myslivci stromy nebo sloupky u svodidel. Nyní vybíráme úseky, kde novou metodu vyzkoušíme," dodala Jakešová. Při srážkách motorových vozidel se zvěří byli loni v kraji dva lidé zraněni těžce, pět utrpělo lehká zranění.
Podle Jakešové se v minulosti u silnic používala speciální odrazová zařízení. Když se do nich za šera nebo ve tmě opřely reflektory projíždějících aut, pronikavé světlo zvěř zastavilo. Zařízení však rozkradli zloději. Ochranné ploty, přes něž se zvěř nedostane, musí stát pouze okolo dálnic a rychlostních komunikací. Navíc jsou velmi drahé.
Vysoká zvěř sestupuje do nižších poloh Libereckého kraje z Lužických hor, z ještědského hřebenu, z Jizerských hor i z Krkonoš. Jeleny a laně lákají do údolí plodiny na polích. V největším nebezpečí se ocitají řidiči brzy ráno, kdy se vysoká zvěř vrací z pastvy zpátky do hlubokých lesů. Na cestu se vydává také za soumraku a po setmění.
V roce 2007 zahynul na Českolipsku po srážce s velkým jelenem řidič osobního auta Hyundai Accent. Tragédie se odehrála ráno na silnici mezi Svorem a Novým Borem. Jelen vběhl z lesa na vozovku přímo před projíždějící vůz a po čelním nárazu proletěl do kabiny.