Stát se zavázal odstranit ekologické zátěže objevené do roku 1991 po odchodu sovětských vojsk. Nelze ale vyloučit, že se při využití zóny objeví další. Kraj proto jedná s ministerstvem životního prostředí o možnosti čerpat na sanaci prostředky ze státního rozpočtu, řekl dnes ČTK náměstek libereckého hejtmana Radim Zika.
Vojenský prostor Ralsko opustila počátkem 90. let sovětská armáda, která ho využívala od roku 1968 a od té doby areál o rozloze kolem 250 kilometrů čtverečních chátrá. Jediné, co se změnilo, jsou obytné domy a některé další budovy, jako třeba bývalá fara, které město Ralsko za přispění státních a evropských dotací opravilo. Většina nemovitostí kolem letiště se ale za tu dobu změnila v ruiny. Území prošlo nákladnou pyrotechnickou očistou, která stála přes 450 milionů korun. Převod území na kraj a město Ralsko schválila vláda v polovině roku 2005.
Velká část prostoru je prakticky nedotčeným územím s nádhernou krajinou, kterou by Liberecký kraj v budoucnu rád využil především jako rekreační oblast, ale i pro průmysl maximálně šetrný k životnímu prostředí. Nedaleké Ralsko potřebuje především pracovní příležitosti, a tak už několik let jedná o vstupu investorů do lokality.
Podle starosty Jindřicha Šolce region s 1900 obyvateli zaměstnavatele nutně potřebuje. Nezaměstnanost v Ralsku se pohybuje kolem 20 procent a kdyby lidé nejezdili za prací do České Lípy či Mladé Boleslavi, byla by ještě vyšší. Velkou slabinou lokality je ale podle Skokana nevyhovující infrastruktura. Na její vybudování i sanaci území by chtěl kraj v budoucnu čerpat dotace z evropských fondů.