Žádosti zejména z oblasti sportu nebo kultury několikanásobně převyšují možnosti programů. Jedním z mála programů, kde byl letos zájem menší, je krajský grantový program na podporu propagace cestovního ruchu. V prvním kole se prostředky nevyčerpaly, proto kraj vyhlásil další kolo a podmínky rozšířil. ČTK to řekl hejtmanův náměstek pro cestovní ruch Antonín Schäfer. Podobně zůstaly peníze i v grantech pro zdravotnictví.
Program propagace cestovního ruchu patří se 400.000 korunami v rámci kraje k nejmenším. Letos byl zaměřen na podporu akcí určených rusky hovořícím turistům. Vyčerpalo se z něj však jen 185.000 korun. "Zájem byl menší, než jsme čekali, rozhodli jsme se proto zadání rozšířit bez ohledu na cílovou skupinu turistů," řekl Schäfer. O tom, že by se o volné peníze posílil program na podporu kultury, krajští radní neuvažovali. Tam bylo přitom k dispozici jen 607.000 korun a sešlo se 131 projektů, které dohromady žádaly 3,7 milionu korun. Uspělo tak jen 31 žadatelů.
Liberecký kraj má 23 grantových programů, které letos rozdělují 40 milionů korun. V grantových fondech kraje je tak letos o čtvrtinu více peněz než loni, přesto to nestačí. Další miliony jsou k dispozici například ve Fondu kulturního dědictví nebo Fondu požární ochrany. "I když ale peněz přidáváme, stejně odcházejí někteří žadatelé neuspokojeni a jiným musíme dotace krátit," řekl hejtmanův náměstek pro rozvoj venkova Radim Zika. Největší objem prostředků - 20 milionů korun, rozděluje letos program rozvoje venkova. Původní rozpočet počítal s deseti miliony, nakonec je však díky přebytku hospodaření dvojnásobný. Žádostí ale bylo přes 200 za téměř 60 milionů korun.
Další peníze na svou činnost mohou organizace získat z městských fondů a grantových programů. Například Liberec rozděluje každoročně na grantech ze svých osmi fondů nejméně 10,5 milionu korun. Zhruba polovina je určena na podporu sportovních oddílů, které se věnují mládeži, a na organizování sportovních akcí a podniků. Přes dva miliony rozděluje město na podporu kulturních akcí. "Zájem o dotace je ale vždy větší, než můžeme uspokojit, dotace tak musíme krátit," řekl mluvčí magistrátu Martin Korych.
Podobný objem financí jako krajské město ale vydává na podporu veřejných aktivit i sotva poloviční Česká Lípa. Loni ze svých deseti grantových programů a fondů rozdělila 10,8 milionu korun a letos počítá s částkou zhruba stejně velkou. Podle mluvčí radnice Kateřiny Amrichové je největší zájem o granty na podporu mládežnického sportu. Do této oblasti také směřují tři čtvrtiny peněz, které město na granty vydává. "Zájem je mnohem větší, proto se každoročně snažíme dotace zvýšit, loni rozpočet původně počítal na granty s 10,3 milionu korun, nakonec to bylo ještě o půl milionu víc," dodala Amrichová.