Nepříznivý stav se nedaří vylepšit ani nákupem služeb od firem zaměstnávajících postižené. Úřad tak musel loni do státní pokladny odvést více než 327.000 korun. ČTK to dnes řekla vedoucí kanceláře ředitele Krajského úřadu v Liberci Marie Filipová.
Šetření Národní rady zdravotně postižených ČR ukázalo, že žádný z 13 krajských úřadů nezaměstnával loni stanovený počet zdravotně postižených pracovníků. Místo toho úřady raději nakupovaly výrobky handicapovaných nebo zaplatily sankce státu. Podobně na tom byla i třetina z 19 magistrátů. Odvody Libereckého kraje patřily k nejvyšším. Informace ČTK poskytl Patrik Nacher z Rady zdravotně postižených.
Podle zákona musí ve firmách a organizacích s více než 25 pracovníky tvořit nejméně čtyři procenta zaměstnanců postižení. Když počty nedodrží, mají nakupovat výrobky handicapovaných. Pokud nedodrží ani tuto podmínku, musí státu zaplatit 1,5 průměrné mzdy za každé neposkytnuté místo.
Podle Filipové Liberecký kraj nakoupil výrobky za téměř 627.000 korun, a tím nahradil zaměstnání dalších zhruba pěti lidí. Přesto musel státu za dalších více než sedm chybějících pracovníků zaplatit.
"Stále hledáme možnost, jak chybějící pracovníky nahradit nákupem zboží a služeb, takových firem je ale málo," dodala Filipová.
V poslední době se podle ní přesto situace mírně zlepšila.
"Na konci loňského roku jsme měli už čtyři zaměstnance s postižením a v lednu uzavřeli smlouvu další dva, stále je to ale málo," řekla Filipová.
Další postižená žena se nyní přihlásila do výběrového řízení na zaměstnance podatelny.
"Výběrová řízení musíme vypisovat na všechna místa, zájem postižených je ale malý," vysvětlila Filipová.
Řada lidí podle ní stále své postižení tají v obavě, že by práci nedostali. Problémem jsou i nároky na kvalifikaci, dvě třetiny krajských úředníků mají vysokou školu.
Úřad práce v Liberci eviduje nyní 1160 nezaměstnaných s postižením, kteří tak tvoří téměř 15 procent všech uchazečů o práci. Právě nedostatečná kvalifikace ale hledání práce pro ně značně komplikuje. ČTK to dnes řekl analytik úřadu Ladislav Dvořák.
Téměř 87 procent uchazečů má nejvýše výuční list. Asi 12 procent nezaměstnaných s handicapem má maturitu.
"Vysokoškolský diplom má jen 14 lidí, což představuje 1,2 procenta nezaměstnaných se ZPS," řekl Dvořák.