Dnes je 05. 04. 2025
svátek má Miroslava

Liberecký kraj chce vytvořit síť hospicových lůžek v nemocnicích

Archiv

"V rámci Česka jde o pilotní projekt, jeho výhodou jsou nižší náklady na zřízení lůžek, než by byly při výstavbě nového hospice. Výhodné to bude i pro pacienty, kteří budou moci zůstat blíž svým rodinám," řekl Eichler. Neznamená to podle něj ale, že se kraj zcela vzdal záměru postavit samostatný hospic, jen ho zatím odkládá. "Rozhodneme se podle toho, jak se projekt osvědčí a bude také jasnější, kolik lůžek skutečně potřebujeme," dodal hejtman. Podle odhadů by kraj potřeboval hospic s 25 lůžky, jehož výstavba by přišla na 90 až 100 milionů korun. Dalších 50 až 60 milionů by bylo každý rok třeba na provoz.


Kraj chce zřídit lůžka nejen ve dvou svých nemocnicích, ale chystá se jednat i s dalšími šesti nemocnicemi v kraji. "Zahájili jsme už jednání v Jablonci," řekl Eichler. V jablonecké nemocnici pracuje už od roku 2004 takzvaný mobilní hospic. Paliativní tým tvořený lékařkou a dvěma sestrami vyjíždí za pacienty, jeho služeb už využily desítky lidí. Péče o pacienty trvá průměrně čtyři týdny, v domácím prostředí umírají tři čtvrtiny z nich. "Domácí péči o pacienty ale nehradí pojišťovny, a proto bychom to rádi změnili," řekl Eichler. Chce umožnit nemocným, aby zůstávali v domácím prostředí, což je i celosvětový trend.


Nejbližší hospic, který by poskytoval péči umírajícím z Libereckého kraje, je v Litoměřicích. Příprava výstavby hospice se táhne již několik let. Původně ho chtělo vybudovat občanské sdružení v Jablonci nad Nisou v nevyužité budově dětské nemocnice. Ze záměru ale sešlo, když sdružení nesehnalo na výstavbu peníze. Uvažovalo se také o přestavbě bývalé léčebny dlouhodobě nemocných v České Lípě. Přednost ale kvůli nižším nákladům dostala nakonec stavba na zelené louce. Přípravu zkomplikovalo hledání pozemku a také problémy s financováním.