Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Lesní požáry na Českolipsku: Větší škody než jindy v celém kraji

Archiv

Na Českolipsku se také pohybuje více turistů a požáry propukají nejčastěji právě jejich vinou. ČTK to dnes řekl ředitel Lesů České republiky v Libereckém kraji Ludvík Řičář.


"Největší požáry zatím poškodily porosty na ploše několika hektarů. Lidská bezohlednost a neopatrnost je ale tak velká, že by oheň mohl zničit několik kilometrů čtverečních lesa. Velké nebezpečí hrozí v současných vedrech také na Liberecku, Semilsku a Jablonecku," uvedl Řičář.


Lesníci se nejvíce obávají vedra, které doprovází silný vítr. Každý den si objednávají letadlo a sledují z výšky celý Liberecký kraj. Ze vzduchu objevili několik menších požárů.


Miloslav Slánský z českolipské lesní správy uvedl, že výletníci - kuřáci odhazují kole cest nedopalky. Další turisté porušují zákaz rozdělávání ohně v lese. Ohniště pak špatně uhasí a žhavý popel se dostává do okolí.


"Na Českolipsku máme rozsáhlé borovicové lesy a půda je v nich sušší než například v Jizerských horách," vysvětlil Slánský. V revíru Dubá, kam patří i Chráněná krajinné oblast Kokořínsko, oheň napáchal škody za téměř 150.000 korun. V revíru Okřešice kolem České Lípy škody dosáhly téměř 90.000 korun. U Jestřebí hořel les za posledních pět dní dvakrát. Opakované požáry se na Českolipsku vyskytly také v Oknech, Radvanci nebo Písečné. "I když uhašenou spálenou plochu ještě vydatně proléváme vodou, udrží se někdy pod zemí skrytá ohniska, vítr je rozfouká a k požáru vyjíždíme znovu," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.


Místa zlikvidovaných požárů obhlížejí revírníci i dobrovolní hasiči z okolních měst a obcí. Lesní požáry se kvůli velmi členitému terénu likvidují komplikovaně v celém kraji. V Jizerských a Lužických horách, ale i v Českém ráji nebo v Českém středohoří je mnoho skalních rozsedlin nebo prudkých kopců. Hasiči tam těžko dopravují vodu, cisterny musejí jezdit kyvadlově a nezbývá než spojovat hadice do vedení dlouhého i několik set metrů. Oheň v lese se musí ulít do co největší hloubky, uplácat nebo vyhrabat ze země motykami a dalším nářadím. Hasiči využívají i speciální letadla nebo vrtulníky s vodou ve vaku pod sebou. Vrtulníky jsou lepší, dostanou se přesně nad hořící terén. Kam mají piloti vodu shodit, jim většinou signalizuje hasič s praporkem. A aby byl zásah co nejpřesnější, velí občas "Na mě!".