Dnes je 21. 04. 2025
svátek má Alexandra

Kvůli tajné výrobě 7,4 milionu cigaret potrestal soudce dva muže

Archiv

Za zkrácení daně, nekalou soutěž a porušování práv k ochranné známce hrozilo šesti Čechům až 12 let vězení a jednomu až osm let vězení. Šéf skupiny Petr Mrázek dostal u liberecké pobočky ústeckého krajského soudu sedm a půl roku ve věznici s dozorem. Strážný v tajné továrně na cigarety Ladislav Sládek vyvázl s podmíněným trestem dva roky vězení s pětiletou zkušební dobou.


Nelegální výrobou bezmála 7,4 milionu cigaret vznikla státu na spotřební dani škoda 10,5 milionu korun. Skupina měla podle obžaloby připravenou výrobu dalších cigaret. Pokud by ji policisté a celníci nezastavili, škoda na spotřební dani by stoupla o 6,5 milionu korun.


Trestní stíhání proti Mrázkovi se vede jako proti uprchlému. Skrývá se a policistům se ho nedaří vypátrat. Objevily se dokonce obavy, jestli je Mrázek naživu. Sládek místo v Dubé přijal, poněvadž nemohl dlouho sehnat zaměstnání. "Mrázek mě varoval, ať o ničem nemluvím, nebo se v tom sám vykoupu," prohlásil Sládek při výslechu na policii.


Ostatní obžalovaní popřeli, že by o nelegální výrobě a distribuci cigaret Marlboro věděli. Někteří zajišťovali pro tabákové výrobky a suroviny sklady, jiní vozili zboží v kamionu nebo v dodávkových vozech mezi Dubou a Jihlavou. Ani jeden z nich však údajně netušil, nač sklady slouží a co se v autech nachází.


"Přímé důkazy se proti nim nenašly a nepřímé netvořily souvislý řetězec," vysvětlil soudce Petr Neumann, proč muže obžaloby zprostil. Rozsudek ještě není pravomocný, státní zástupce Adam Bašný si ponechal lhůtu, během níž se rozmyslí, jestli se odvolá.


V provozovně ve městečku Dubá na Českolipsku se zhruba před čtyřmi lety vyrobilo protizákonně téměř 370.000 krabiček značkových cigaret. Firma Philip Morris vyčíslila ušlý zisk na zhruba 19,6 milionu korun a celkovou škodu na více než 33 milionů korun.


Cigarety vyráběli v bývalé mlékárně bulharští dělníci a dělnice na strojích dovezených z Bulharska. Továrnu Mrázek vydával za stáčírnu vína a její okna zakrývaly neprůhledné fólie. "Zaměstnanci pracovali sice za dobré platy, ale připomínali novodobé nevolníky," uvedl Bašný. Jak vyplynulo z vyšetřování, Sládek zakázal dělníkům vycházet z továrny a dohlížel na ně při telefonování domů. S Mrázkem spolupracoval velmi pravděpodobně i komplic z Bulharska, jeho totožnost ale zůstala neznámá.


Cigarety se podle spisu převážely z Dubé za přísných bezpečnostních opatření do skladů v Jihlavě. Před kamionem nebo dodávkovým vozem jelo vždy průzkumné auto a posádka zjišťovala, jestli na silnici nestojí celní nebo policejní kontrola.