Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Kuželky se dají hrát do „nekonečna“

Archiv

Dnes letí hlavně bowling, takže bychom mohli začít náš rozhovor trochou teorie a dát čtenářům malou lekci z pravidel. V čem se klasické kuželky a bowling liší?


V principu jsou oba sporty stejné – jde o to koulí při hodu srazit co nejvíce kuželek. Ale rozcházejí se v různosti hracího povrchu (bowling se hraje na parketách a kuželky na saduritovém povrchu), hracího náčiní (koule na bowling jsou podstatně větší a mají různou váhu, ale u kuželek je pro všechny kategorie dospělých koule o stejném průměru a váze). Deset kuželek u bowlingu je buclatějších a jsou rozmístěny „do stromečku“ – s jednou kuželkou na špici + 2 + 3 + 4 v poslední řadě z pohledu od hráče, kdežto devět „figurek“ u kuželek tvoří na roh postavený kosočtverec s jednou kuželkou uvnitř. Dále se liší i technickým provedením (u bowlingu mají koule ve svém povrchu otvory pro prsty a drží se jimi z vrchu, u kuželek je koule položena na prstech a dlani.). V neposlední řadě je rozdíl v  počítání výkonu (u kuželek platí – každá sražená kuželka = bod, ale u bowlingu je počítání složitější s různými bonifikacemi). Obecně ale také platí, že technicky jsou kuželky na provedení těžší, protože především celou disciplínu (nyní často 120 hodů) odhází hráč bez přestávek, ale u bowlingu se hráči po dvou až třech hodech na jedné dráze střídají s možností odpočinku.


Mimochodem - hrajete i bowling nebo se bojíte, abyste se "nezkazila"?


Několikrát do roka se dostanu i k přátelským kláním v bowlingu, ale pravidelně jsem ho zkoušela hrát jenom jednou a opravdu se mi zdálo, že to pro kuželky nebylo dobré. Pro bowling je třeba uvolněnější zápěstí, u kuželek je to spíš naopak.


Jak jste se k tomuto sportu dostala? Můžete trochu naznačit vývoj kariéry reprezentantky?


Moji rodiče mě od malinka vedli ke sportování, ale než jsem se v devatenácti  letech rozhodla pro závodní hraní kuželek, předcházely jim balet, stolní tenis, sportovní gymnastika a ZRTV. Jinak to opravdu byla záležitost „rodinné tradice“, protože tomuto sportu mnohem dříve „propadli“ oba moji rodiče a jeden čas i bratr. V roce 1978 jsem se dostala do širšího a v roce 1980 do užšího výběru reprezentace. Za dva roky na to jsem hrála na svém prvním mistrovství světa v Brně (tehdy se ale konala jenom každý druhý rok!) a poslední start za ČR jsem odehrála v roce 2004. Reprezentovala jsem 133 krát.


Když zadám do hledače Vaše jméno, objevíte se ve výsledkových listinách desítek turnajů. Co Vy považujete za svůj největší kuželkářský úspěch?


Jejda! To jste mě docela zaskočil, ale mě tenhle sport, který letos dělám 33 roků, baví jako celek a měla jsem vždycky radost z každého úspěchu, byť i někomu asi nebude připadat srovnatelné mistrovství světa (měla jsem tu čest za ČR hrát na 11 MS a získat 8 medailí a k nim i 5 těch „bramborových“ za 4.místo) a jindy zase turnaj (ale ty nejsem všechny schopná spočítat).


Přestože trénujete v Novém Boru, závodíte za pražskou Slávii. Je to v kuželkách jako ve fotbale? Nemyslím, co se týká částek, spíše mechanismu.


O částkách se u kuželek opravdu mluvit nedá, ale ta změna klubové příslušnosti souvisí s tím, že, bohužel, tady v Novém Boru není dost žen (a musí jich být alespoň sedm až osm) s výkonností pro nějakou vyšší ligovou soutěž. A druhý problém je v naší dvoudráhové kuželně, protože pro hraní ligové soutěže musí být ty dráhy alespoň čtyři.


Kolik je momentálně v Čechách registrovaných hráčů?


„Bez mučení“ se přiznám, že jsem si toto musela ověřit u povolanější osoby a počet registrovaných hráčů se pohybuje kolem  deseti tisíc. Ale další stovky zájemců jsou zapojeny do různých podnikových lig, soutěží a turnajů bez nutnosti registrace.


Jsou kuželky více o talentu anebo o dřině? Já že bych to přece jen zkusil. Připadá mi, jak stárnu, že ubývá sportů, ve kterých mohu ještě uspět :o).


Určitě ke kuželkám v té výkonostnější podobě patří obojí a roky mám také ověřeno, že lépe se k nim „postaví“ člověk, který již před tím nějaký sport provozoval. Ale není to podmínkou a pravdou naopak je, že je tento sport - na rozdíl od mnoha jiných -  velice tolerantní v tom, že ho mohou provozovat všichni od čtrnácti let do téměř „nekonečna“ (např. moje maminka hrála kuželky aktivně padesát roků ještě loni, kdy jí bylo sedmdesát pět let, a není zcela vyloučeno, že se k nim po překonání jistých zdravotních problémů ještě vrátí). A mohou ho hrát – a dobře! – lidé malí, velcí, štíhlí i ti „jinak prostorově řešení“.


Amatéři, co hrají kuželky či bowling jednou za rok, si vždy zažijí dost srandy. Je podobně uvolněná atmosféra i na lize? Z fotek, které jsem viděl na netu, na mě vše působilo dost chladně.


To je také trochu neobvyklá otázka a odpovím Vám na ni zase otázkou: „Když se díváte na jakékoli utkání vyšší soutěže ve fotbale, hokeji, tenise…, připadají Vám při něm hráči „uvolnění“? Je jisté, že pokud jde o body a s tím případně spojený postup nebo vítězství v dané soutěži, je to o koncentraci (kdysi jsem četla, jak kuželky někdo přirovnal ke střelbě, při níž je ale závodník do posledního konečku prstů v kontaktu s nábojem – koulí) a probíhá to v jiné atmosféře než nějaký turnaj nebo zábavná akce. A na nich se pak kuželkáři umějí bavit stejně jako kdokoliv jiný.


Snažím se každého úspěšného účastníka naší ankety ptát, koho oni by rádi nominovali a koho tipují na stupně vítězů. Prozradíte mi nějaká jména i Vy?


Asi to bude moje ostuda, ale přiznávám, že momentálně nemám žádný kvalifikovaný přehled a s ním spojený návrh, byť  vůbec nepochybuji, že se i v našem okolí najde – ostatně jako vždy – mnoho úspěšných sportovců.


--------------------------



Daniela Žďárková je tělem i duší Novoboranda, v tomto městě se 10.11.1955 narodila. V roce 1975 odmaturovala na SPŠ sklářské v Kamenickém Šenově, v oboru tvorba a konstrukce umělých osvětlovadel. Tuto práci dělala pouze rok, pak se neúspěšně pokoušela o studium VŠST v Liberci. Následovalo několik různých a různě dlouhých zaměstnání (bilanční nebo mzdová účetní, finanční referent, technolog výroby potravin, prodavačka...). V současnosti pracuje už deset let jako litograf a korektor v kartonáži podniku SCA Packaging … a opět v Novém Boru.
Na svém kontě má 133 reprezentačních startů za naši republiku v kuželkách, na jedenácti mistrovstvích světa nasbírala osm medailí.