Dnes je 05. 04. 2025
svátek má Miroslava

Krize připravila průmysl v Libereckém kraji o čtvrtinu tržeb

Archiv

O práci přišlo meziročně zhruba 8200 lidí. Podle Českého statistického úřadu uskutečnily v prvních třech měsících roku firmy v kraji zakázky za 23,234 miliardy korun, loni byly ve stejném období jejich tržby téměř o osm miliard vyšší. Letošní tržby v kraji tak byly nejnižší od vstupu Česka do Evropské unie. Hlavním důvodem je úbytek zakázek v automobilovém a sklářském průmyslu, které jsou v kraji dominantní.


V rámci Česka patří pokles tržeb v Libereckém kraji k největším, podobně zkrátila krize také tržby podnikům v sousedním Ústeckém kraji. Hůř je na tom jen Vysočina, kde se propad zakázek přiblížil 30 procentům. Jediným regionem, jehož se krize nedotkla, bylo hlavní město. V Praze zaznamenaly průmyslové podniky nárůst tržeb dokonce o 13 procent.


Pokles zakázek se v Libereckém kraji výrazně projevil v zaměstnanosti. Zatímco ještě loni v prvním čtvrtletí sledované podniky zaměstnávaly na 52.300 lidí, letos už jich ve stejném období bylo sotva 44.100. Průmyslové podniky, které jsou klíčovými zaměstnavateli v kraji, propustily 15,7 procenta lidí. Tak velký propad v zaměstnanosti žádný jiný kraj v zemi nezaznamenal.


Největší vlnu propouštění přitom úřady práce zaznamenaly až v prvním letošním čtvrtletí. V lednu mimo jiné ukončil výrobu sklářský gigant Crystalex Nový Bor a o práci tam přišlo 1200 lidí. Propouštěla i řada dalších sklářských firem včetně největšího výrobce bižuterie Jablonex Group. Stovky pracovníků ale propustili i dodavatelé autosoučástí, kteří se nejprve zbavili všech brigádníků a agenturních pracovníků a pak začali snižovat i stavy svých stálých zaměstnanců. Třeba výrobce kabelových svazků v České Lípě Delphi Packard propustil zhruba 17 procent lidí.


Zavedení šrotovného v Německu přineslo ve druhém čtvrtletí do automobilového průmyslu výrazné oživení. Podle Milana Šubrta z Asociace samostatných odborů musely dokonce někteří dodavatelé zavést i přesčasy, aby zakázky splnili. Nové lidi ale nabírají jen výjimečně. "Většinou to řeší agenturními pracovníky, i když je to na úkor kvality," řekl Šubrt. Odboráři ani úřady práce v nejbližší době výrazné zlepšení nečekají. "Další firmy ohlásily v červnu hromadné propouštění," řekl ČTK krajský analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák. Nezaměstnanost, která s 10,4 procenta už nyní patří v zemi k nejvyšším, tak zřejmě dál poroste.