Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

Kraj se bojí ztráty smluv s VZP

Archiv

Nejméně do konce června 2006 zůstanou příspěvkovými organizacemi, ačkoli to kraj nepovažuje za výhodné. O rozhodnutí rady informoval radní pro zdravotnictví Jaroslav Krutský (ODS).


Původně kraj chtěl, aby se nemocnice staly od Nového roku akciovými společnostmi.


"Za současné situace nemáme jistotu, že by VZP uzavřela s novými subjekty smlouvu," vysvětlil Krutský.


Opatření podle něj souvisí se změnami na ministerstvu zdravotnictví a hlavně ve VZP, na niž uvalil ministr David Rath nucenou správu. VZP už přestala platit některým středočeským nemocnicím poté, co je kraj převedl pod správu větších nemocnic, které fungují jako obchodní společnosti. Hrozí v nich proto výrazné omezení výkonů.


Liberecká a českolipská nemocnice dostávají měsíčně od VZP přes 150 milionů korun, z toho 100 milionů jde na mzdy. Případný výpadek těchto příjmů by podle Krutského nedokázal kraj ani krátkodobě nahradit. Oddálení transformace má přispět ke klidu mezi pacienty i mezi lékaři, kteří se změny obávali.


"Nechceme ze zaměstnanců nemocnic dělat pokusné králíky," uvedl Krutský s tím, že kraj chce také vyčkat na nový zákon o veřejných zdravotních zařízeních.


Hejtman Petr Skokan (ODS) připustil možnost, že třeba nemocnice nebudou vůbec transformovány. Liberecký kraj přitom založil již v létě dvě akciové společnosti s názvy Krajská nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, které měly od ledna převzít činnost stávajících příspěvkových organizací. Smyslem transformace má být zlepšení péče o pacienty a zefektivnění hospodaření nemocnic. Liberecký kraj má jen dvě krajské nemocnice.


Nemocnice v Liberci slouží 430.000 obyvatelům kraje, její traumatologie či neurochirurgie ale ošetřují pacienty z celé země. Zařízení s 984 lůžky a 1500 zaměstnanci hospodaří s více než miliardovým rozpočtem. Druhou krajskou nemocnicí je Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, která je velikostí zhruba poloviční.