Václavky tradici neporušily, byť jejich trsy rostou zatím izolovaně. Z deseti pařezů je najdete na jednom," řekl dnes známý liberecký mykolog Zdeněk Pelda.
S kolegou Josefem Sedláčkem však na Nymbursku narazil i na smrtelně jedovatou mochumůrku zelenou. Před muchomůrkou zelenou Zdeněk Pelda varuje nezkušené houbaře zvlášť v době, kdy houby rostou málo a lidé berou v lese téměř všechno. Mykolog přitom našel řadu bílých hub, s nimiž si lze muchomůrku zelenou splést - žampiony, bedly nebo hnojníky.
"Muchomůrka se od nich odlišuje dvěma výraznými znaky - lupeny pod kloboučkem má čistě bílé a dole na noze jí roste odloupnutelný prstenec. Říká se mu kalich smrti. Pokud si ale člověk není jistý, ať houbu raději nechá v lese nebo se přijde poradit za mykology," upozornil Zdeněk Pelda.
Jeho kolega Sedláček nedávno potkal v lese muže, který se mu přiznal, že snědl krásného hřiba satana a skončil v nemocnici.
Z výprav k Hamru na Českolipsku, Nymbursko a pod Ještěd si mykologové v minulých dnech donesli také několik hřibů, kozáky nebo klouzky. Stále však vládne velké sucho, a tak místo 20 druhů hub, obvyklých pro dobré období, nosí jen deset až dvanáct.
"Nejvíc je v lese skutečně václavek, i když kvůli velkému teplu nejsou příliš masité," podotkl mykolog. Václavky patří mezi aromatické, chutné houby. Pokud se však dobře nepřevaří, mohou vyvolat nevolnost. Hodí se do polévek, na smaženice, guláše a nejlépe vyniknou naložené v octu.
Že houby skutečně rostou, může potvrdit i editor i-novin. Mezi psaním si odskakuje k bublajícím sklenicím naplněných houbami.