Dnes je 12. 04. 2025
svátek má Julius

Konec zahálení na Českolipsku?

Archiv

Výzvu zákonodárcům připravili již v září zastupitelé v Tachově u Doks.


 "Tachovskou petici nyní podpořili také radní u nás v České Lípě," řekla místostarostka Hana Moudrá.


K výzvě se na Českolipsku přihlásily také Mimoň nebo Dubá. Požadují, aby poslanci změnili zákon a aby sociální dávky nedostal nikdo, kdo by byl nezaměstnaný déle než jeden rok a úplně by odmítl pracovat. Podle starosty Tachova Martina Píši obce potřebují, aby se jim někdo staral o úklid. Na zaplacení specializovaných firem  často chybějí peníze. O pořádek by se proto starali právě dlouhodobě nezaměstnaní.


"Navíc se obáváme, že státu kvůli úsporám v rozpočtu začnou chybět peníze na veřejně prospěšné práce a nebude je mít pro nás kdo provádět," dodal Martin Píša.


V Tachově dělají zhruba pět let veřejně prospěšné práce tři až čtyři lidé. Jde o nezaměstnané, jež platí úřad práce společně s obcí. Martin Píša uvedl, že v Tachově a v okolí by se při úklidu a úpravách zanedbaných ploch uživilo sedm až osm lidí.


Dlouhodobě nezaměstnané by bez problémů využila i čtyřicetitisícová Česká Lípa.


"Mohli by uklízet sníh, sekat trávu, odstraňovat škody po vandalech nebo provádět drobné opravy," prohlásila místostarostka Hana Moudrá.


Česká Lípa letos přijala na veřejně prospěšné práce čtyři nezaměstnané, dva z nich ale brzy přestali do práce chodit. Ostatní dělají s přestávkami. V bývalém okrese Česká Lípa se míra nezaměstnanosti blíží k deseti procentům. Bez práce je kolem 5700 lidí.