Paní Šubrová se dnes ve svém útulku stará o 30 koček. „Některé sem přišly a už tu zůstaly, jiné sem přivezla například českolipská městská policie nebo sami majitelé. Jednoho kocoura sem jeho vlastník přivezl, protože prý někam odjíždí, abych mu ho pohlídala. Kocourek nám tady ale už zůstal,“ konstatuje paní Šubrová.
Jak řekla dále, mít útulek pro kočky byl její dávný sen. Dříve bydlela v bytě na sídlišti Špičák v České Lípě. „Mít několik koček v paneláku ale nebylo možné. Proto jsem je přestěhovala do chaty na Bořetíně, kterou jsem zdědila a která stála vedle zahrádkářské kolonie. Každý den jsem je tam jezdila krmit. Ale majitelé zahrádek si stěžovali, že jim kočky rozhrabávají záhonky,“ vzpomíná majitelka útulku.
S manželem proto zhruba před rokem koupili dům v Kozlech, kde už dnes kromě koček mají ještě několik psů, krávy a kozy. „Když jsme se sem přestěhovali, převezla jsem sem všechny kočky, ale dvě se mi vrátily zpátky na Bořetín. Ještě několikrát jsem tam pro ně jela, ale ony se tam zase vždycky vrátily. Tady bych je asi stejně neudržela a cestou zpátky by je mohlo něco přejet, tak jsem je tam nakonec nechala.“
Útulek paní Šubrové nemá ovšem statut oficiálního útulku. Sama nechce kočky nikam zavírat a držet je v klecích jako v jiných útulcích. „Máme je všude po domě, ve stodole a na dvoře. Pro kočku je volnost přirozená a zavřít ji někam do kotce pro ní není dobré.“
Veškeré peníze z dotace od města použije na zaplacení faktury veterináři. Jak sama říká a potvrdil to i starosta České Lípy, o víc peněz žádat nechtěla. A nežádala by prý ani o tyto, kdyby kvůli krachu obchodní sítě Joka nepřišla o práci. Má sice zažádáno o invalidní důchod, ale vzhledem k tomu, že Joka je v současné době v likvidaci, nepobírá zatím peníze vůbec žádné. K situaci se ale staví optimisticky a říká, že nějak bylo a nějak bude. Doufá v alespoň částečné zlepšení přiznáním důchodu, o kterém se však bude rozhodovat nejdříve v únoru příštího roku. A jak říká dále, o své kočky by se ale postarala i kdyby jí už nemělo zbýt nic.
Jedinou pomocí jí v současnosti je pomoc místního výrobce krmení pro kočky, který ji krmivo dává zdarma. „Dostala jsem několik druhů z různého masa. Kočky jsme rozdělili do skupin a různým dáváme různé druhy krmení. Potom je vážíme a vyhodnocujeme, které krmení jim nejvíc chutná a po kterém nejvíc přibývají na váze,“ dodává Marie Šubrová.
Do budoucna, pokud se jí podaří sehnat nějaké peníze, by chtěla začít nabízet například hlídání koček o dovolených. Pro tento účel počítá se zřízením zvláštní místnosti přímo v domě.