Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Knihy regionu 2

Archiv

Hned druhou publikací tohoto typu je Industriál Libereckého kraje s podnázvem technické stavby a průmyslová architektura. Kniha obsahuje přes 300 hesel, každé heslo doprovází fotografie, adresa, historie, jména architektů i majitelů, případně také nové využití objektu. Orientaci pak usnadňují mapy a různé druhy rejstříků. Autoři přiznávají, že výčet technických staveb není konečný a že mnohé chybí úplně, ale protože tento typ staveb mizí doslova před očima a také dokumentace k nim se ztrácí, rozhodli se neotálet.


Českolipsku jsou věnovány první dvě kapitoly. Před očima čtenáře defilují pivovary, jatka, tkalcovny, kartáčovány, železniční stanice, sklárny, rafinerie skla, výrobny lustrů, jízdních kol, dopravní mosty, slévárny, zrcadlovny, kartounky, výrobny pian a pianin, sušárny chmele, jezy, továrny na nábytek, výrobny plsti, mlýny, papírny. Vše doplněno dobovými, ale pro porovnání i současnými fotografiemi. V registru je zastoupen Cvikov (i s Lindavou a Drnovcem), Horní Police, Kamenický Šenov, Nový Bor (i s Arnultovicemi), Okrouhlá, Skalice u České Lípy, Stružnice – Jezvé, Svor, Velenice, Žandov, Blíževedly, Česká Lípa, Doksy, Dubá, Mimoň, Zahrádky, Zákupy.


Průvodců popisujících hrady, zámky, města, kostely apod. je na našem knižním trhu velké množství. Technickými památkami se jich však zabývá pouze minimum a o to cennější je práce ČVUT. Registr byl vydán za finanční spolupráce Libereckého kraje, města Liberce a Česko-německého fondu budoucnosti.
  
Zájemci si knihu mohou půjčit absenčně v naučném oddělení Městské knihovny Česká Lípa na náměstí TGM, prezenčně je k dispozici v čítárně tamtéž.


----


Industriál Libereckého kraje: technické stavby a průmyslová architektura: průvodce / [editoři Lukáš Beran, Vladislava Valchářová].  V Praze : ČVUT, Výzkumné centrum průmyslového dědictví, c2007. 281 s. Vydáno ve spolupráci s Libereckým krajem a statutárním městem Libercem. ISBN 978-80-01-03798-0.