Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Knihy regionu (17)

Archiv

Sice občas nadáváme, jak to na 21. století jede pomalu, že ani vybavení vlaků není zrovna na výši, ale zase si můžeme vychutnat okolní krajinu a také pověstné tunely. A můžeme obdivovat všechny ty inženýry, techniky i dělníky, kteří v 19. století bez dnešní mechanizace takovou stavbu zvládli.


Historií plánování, příprav a výstavby této trati z Teplic až do Liberce se zabývá obsáhlá publikace Zdeňka Šindlauera „Severočeská transverzálka“, která jistě uspokojí všechny milovníky lokomotiv, vláčků, nádraží a železniční dopravy i literatury o našem kraji. Z Českolipska se zájemce může blíže seznámit se stanicemi v Blíževedlech, Kravařích, Stvolínkách, Zahrádkách, České Lípě, dozví se podrobnosti o žíznikovské přeložce, o nádraží v Zákupech a Božíkově. Vlečkovou velmocí je nazvána Mimoň, vzpomenuty jsou zastávky v Pertolticích, Velkém Grunově, Brništi, Velkém Valtinově i Jablonném v Podještědí a Lvové.


Obdivuhodné je, že veškerý doprovodný obrazový materiál nakreslil či narýsoval autor sám, nepoužil jedinou dobovou fotografii. Bohužel vyslovuje také obavy, že provoz na této trati se může v brzké době zastavit, což již reálně hrozí úseku Řetenice – Lovosice a svoji existenci nemá jistou ani úsek mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Snad právě nedostatek autobusových spojů mezi Libercem a Českou Lípou zajistí fungování této části tratě i do budoucnosti.


Knihu je možno si prohlédnout v čítárně Městské knihovny Česká Lípa na náměstí TGM, domů si ji zájemce může vypůjčit v oddělení naučné literatury tamtéž.



Šindlauer, Zdeněk. Severočeská transverzálka.  Zdeněk Šindlauer.  Vyd. 1. Praha : Pavel Malkus, dopravní nakladatelství, 2008. vi, 220 s. ISBN 978-80-87047-12-5.